Dcérka sa prestala pýtať cikať. Máme sa vrátiť k plienke?

Zodpovedané
21. máj 2020

Dobrý deň,

dcérka mala v marci 18 mesiacov a začala sa pýtať cikať. Najprv nosila aj plienku, aj vtedy sa vypýtala. Myslela som, že je to len náhoda, keďže je ešte maličká. Postom dostala kiahne, tak chodila bez plienky. Sama sa pýtala, mala iba pár nehôd.

Dojčím ju, tak na noc jej dávam plienku. Mlieko pila aj 10x v noci, takže sa do plienky aj pocikala. Veľakrát, keď sa jej v noci chcelo cikať, tak začala plakať. Ale na šerblík nechcela ísť. Musela som ju tam dať nasilu a hneď sa vždy vycikala.

Keď som ju chcela na noc nechať bez plienky,tak som jej obmedzila kojenie. A následne sa prestala pýtať. Občas sa vypýta, ale to ide väčšinou kakať. Dvakrát sa pokakala do nohavičiek. Začne kričať, že ide cikať, ale hneď popri kričaniu aj ciká.

Mám jej dávať znovu plienku?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

obdobie sucha u dcérky bolo zatiaľ relatívne krátke a aj to s nehodami. Nedá sa úplne hovoriť o hygienickom návyku. Zdá sa, že dcérka sa učí sledovať signály svojho tela a čo jej hovoria, učí sa. Nešlo teda o stabilizované obdobie. Zdá sa, že tie signály ešte dobre neodsleduje, popr. sa jej možno lepšie ciká do plienky, má v nej istotu.

Dieťa by malo byť pripravené aj fyzicky, aj psychicky. Keďže to nejde tak ľahko, myslím si, že ešte nebude úplne pripravená.

Rozdiel je tiež zbavenie sa plienky na deň a na noc. Zvyčajne sa dieťa zbaví najprv plienky cez deň, a plienka na obedný spánok a noc zostáva. Postupne je dieťa úplne bez plienky.
Dcérka zažíva zmenu. Prichádza o plienku, ktorá je pre mnohé deti istotou a navyše ste jej obmedzili aj dojčenie, čo neviem ako vzala. Každopádne aj dojčenie je pre dieťa istota. Možno to, že jej chýba istota prsníka, jej nahrádza plienka. Ťažko povedať.
Možno nie je ani fyzicky pripravená.

Dcérka je ešte malá. Má čas. Rozhodne ju netreba do ničoho nútiť. Môžete jej skúsiť dať na výber, či chce plienku alebo pôjde na záchod. Sledujte jej signály a skúste ich nasledovať.
Netreba na to tlačiť, lebo to môže mať práve opačný efekt.

Poskytujte jej prijatie a bezpečie. Komunikujte empaticky a zrkadlite jej emócie. Prejavujte jej lásku a dôveru pri rozhodovaní. Rešpektujte jej rozhodnutia. Oceňujte ju. Napĺňajte jej potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com