Druhák začal v škole plakať. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
19. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho syna, ktorý chodí do druhej triedy. Posledné dni začal v škole plakať, že tam nechce chodiť. Pani učiteľka vraj po ňom kričí. Prvý rok sme takýto problém nemali, lebo mal inú triednu učiteľku. Ako druhákov ich spájali a triedu rozdeľovali. Začal byť častejšie chorý, v škole zvracal a mal zimnicu.

Vravel, že pani učiteľka po ňom kričí i napriek tomu, že má všetky úlohy napísané.

Za triednou učiteľkou som bola. Ona hovorí, že je šikovný, ale musí sa viac učiť. Vyžaduje od nich veľmi veľa. S manželom sa snažím mu viac venovať a viac sa učiť. Mám pocit, že učiteľka stále hľadá chybu na ňom.

Som zúfalá a nechcem, aby sa mu škola sprotivila a aby tam chodil s odporom.

Ako mám postupovať a čo mi odporúčate?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

synček sa v škole, zdá sa, trápi. Svedčí o tom plač, aj psychosomatické problémy.

Synovi treba určite priznať ako sa cíti, skúsiť uhádnuť emóciu, ktorú cíti. Necítiš sa tam dobre. Cítiš sa nepríjemne keď po tebe kričia. Myslíš si, že je to nefér. Zrkadlite mu situáciu, emóciu. Pýtajte sa ho, čo by mu v tej situácii pomohlo. Povedzte mu, že keby vás potreboval, môže sa na vás kedykoľvek obrátiť.

Buďte pri ňom, vypočujte ho, Dávajte mu najavo, že sa mu snažíte rozumieť, že ho podporujete.
Je potrebné a dôležité, aby sa cítil doma prijatý a bezpečne.

Keď vám bude rozprávať, že naňho pani učiteľka kričí, skúste mu vysvetliť, že zrejme sa jej niečo nepáči, niečo ju nahnevalo a nevie to inak zvládnuť ako to, že zakričí, popr. že má asi zlé dni. Aby nemal pocit, že je to jeho chyba, že robí niečo zle.

Nemyslím si, že učiť sa viac je cesta. Môže mu to spôsobovať zbytočný tlak, ale to takto neviem posúdiť. Skôr by si mal syn byť vedomý toho ako veľa robí, a že ste naňho hrdí. Že sa snaží a že to oceňujete.
Doma budujte jeho sebaúctu, aby si bol vedomý svojej hodnoty. Oceňujte ho, keď niečo zvládne, podporujte ho, poukazujte na jeho silné stránky. Vidím, že si sa trpezlivo učil a zvládol si to.
Aby nebol závislý od vonkajšieho hodnotenia, ale vedomý si toho, čo dokázal a že to bolo jeho zásluhou.

Porozprávajte sa so školou, učiteľkou, spýtajte sa syna čo by mu pomohlo cítiť sa lepšie, či sa cíti v škole príjemne.

Zvážte stretnutie so psychológom, nakoľko príznaky sa zhoršujú.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com