Dvojročný chlapec nerozpráva. Ako mu môžem pomôcť?

Zodpovedané
19. nov 2019

Dobrý deň,

môj syn má 2 roky a 1 mesiac a nerozpráva nič nám zrozumiteľne. Rozpráva iba svoje vlastné slovíčka. Keď sme doma, tam rád sa hrá sám s autami, kockami, skladá si puzzle.

Občas príde za mnou a chce sa hrať so mnou. Keď niečo chce, tak ma zoberie za ruku a zavedie do kuchyne. Ja sa už musím sama dovtípiť, že čo chce. Keď sa ho opýtam, či chce vodu, tak sa začne rozčuľovať a ide preč. Občas ho volám a ani nezareaguje. Nerobí tiež to o čo poprosím. Má veľmi rád detí. Ale keď niekto dospelý s ním rozpráva, alebo chce ho zobrať na ruky, tak začne plakať a vytrhuje sa. Úplne nemá záujem. Ani sa na dospelých nechce pozrieť.

Na stránke poradňa logopédie som našla, že prísť až keď nebude rozprávať do 2,5 roka.

Mala by som s ním nemám ísť, alebo ešte počkať až sám začne rozprávať?

Môžem mu nejako pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite odporúčam vytvárať podnetné prostredie, prijímajúce a bezpečné. Spievajte si, veľa mu rozprávajte, ukazujte, pomenúvajte bežné predmety v domácnosti, ale aj v knižkách.
Prijímajte jeho emócie a prejavy, opisujte čo sa deje, ako sa cíti.

Ono, to že nerozpráva je v norme, avšak trochu som zbystrila keď ste napísali, že nereaguje, ako keby nerozumie. Dieťa by malo ukazovať na predmety, naznačiť čo chce, reagovať na oslovenie, pasívna slovná zásoba by mala byť rozvinutá. Aktívna má ešte čas.

Všetko môže byť v poriadku a rozrozpráva sa, avšak skúsila by som sa poradiť s odborníkom aspoň telefonicky, aby ste niečo nezanedbali.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com