Dvojročný syn reaguje plačom pri akejkoľvek zmene môjho oblečenia. Prečo tak reaguje?

Zodpovedané
4. máj 2022

Dobrý deň,

mám dvojročného syna a je to zlatý chlapček. Veľmi rád sa hrá, napodobňuje zvieratká, pozerá aj TV - pesničky napodobňuje bez problémov. Ešte nerozpráva, len bľaboce. Mám pocit, že mi skoro všetko rozumie.

Problém nastáva vtedy, keď sa prezliekam. Akonáhle si vymením napr. pyžamo za iné tričko. Plače, je nervózny, chodí po izbe a hľadá oblečenie, nech sa prezlečiem späť. Ako keby sa bál. Keď to neurobím, uteká odomňa preč, ani sa priblížiť nemôžem. Prestane plakať, ked sa vzdialim. Potom ma opäť uvidí a plač neskutočný.

Keď si oblečiem krátke tričko, vtedy je veľmi zle. Do sprchy mi prinesie pyžamo, nech si oblečiem.

O aký problém môže ísť?

Prečo sa takto správa?

Ďakujem

Dobrý deň,

priznám sa, že s podobnou situáciou som sa ešte u dieťaťa nestretla. Dôležité je všímať si syna v komplexnosti, napr. či nemá rád len túto zmenu alebo aj nejaké iné, ako to má s kontaktmi s inými deťmi a dbať na rozvoj jeho reči.

V tomto prípade však odporúčam správny prístup k synovi v podobne prijatia jeho emócií a potrieb. Zrkadlite mu to čo vidíte a navrhnite mu nejaké možnosti riešenia. Nemali by ste rezignovať tým, že nakoniec sa mu podvolíte. Nakoľko takáto stratégia do budúcnosti fungovať pravdepodobne nebude.

Napr. Asi sa ti v tomto tričku nepáčim, preto sa hneváš. Ja ale nebudem celý deň v pyžame. Môžeš sa hnevať napr. na sedačke, udri si do vankúša, ja som tu vždy pre teba. Ak vám dovolí dotknite sa ho, objímte ho. V tej chvíli je dôležité aby ste boli ako keby "kontajner", ktorý mal. svojimi emóciami bude zapĺňať. Je to veľmi náročné a zo začiatku to bude žiadať veľa trpezlivosti a času, avšak takýmto spôsobom sa časom dieťa začne učiť sebakontrole.

Keď vás odmieta, tak je dôležité mu povedať, že ho nenecháte samého v hneve, či smútku, môžete ísť trochu ďalej, ale zostaňte v kontakte a dávajte mu dôveru, že to zvládnete. Samozrejme však nemôžete za ním behať po celom dome uvidíte ako vám to bude fungovať.

Za zvládnutie negatívnych emócií ho vždy oceňte, čím ho následne aj motivujete.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička