Je pozvracanie sa 6 ročného dievčatka dôkazom stresu?

Zodpovedané
19. júl 2019

Dobrý deň,

už mesiac mám 6 ročné dievčatko vo svojej starostlivosti. Prebieha adaptačný proces, nemá súrodencov. Bolo vyňaté z dôvodu, nakoľko im zhorel dom. Včera videlo prvýkrát rodičov po mesiaci. Bol to veľký plač, nechcela sa odtrhnúť od matky. Chcela už byť iba s matkou.

Veľmi plakala, začalo ju dáviť a pozvracala sa.

Celkovo je úzkostná, plačlivá, ťažko si zvyká, chcela by byť so svojimi rodičmi. Stále sa pýta, že kedy pôjde domov.

Je zvracanie dôkazom stresu?

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Zvracanie môže byť, a aj veľmi často býva spojené s stresom, popr. s nejakou záťažovou situáciou.
Dievčatko, ktoré máte v starostlivosti zažilo traumu. Nesie si ju so sebou. Pre dieťa je to extrémne náročná situácia.

Vy jej môžete byť oporou. Vytvárať bezpečné prostredie. Dôležité je prijímať ju taká aká je so všetkými prejavmi, ktoré má. Nechať ju slobodne prejaviť emócie, priznať jej ich. Počúvať. Treba vytvárať vzťah, čo je náramne zložité a ide to veľmi pomaly. Niekedy budete mať pocit, že to nejde vôbec. Nedajte sa však odradiť. Aby dieťa nemalo pocit, že je znovu opustené, vydané napospas.
Deti v takto náročných situáciách si zvyknú okolo seba vybudovať "múr". Chránia sa tak, nechcú byť znovu zranené. Niekedy skúšajú hranice. Správajú sa nevhodne, "zle", aby sa s niekým nezblížili. Radšej ublížia oni, ako by bolo ublížené im.

Akceptujte ju bezpodmienečne, prijímajte ju, buďte empatická. Samozrejme, nejaké hranice byť musia, dôležitý je však vzťah.

Deťom s takouto traumou vždy odporúčam psychológa. Lepšie skôr ako neskôr.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com