Je to depresia?

Zodpovedané
30. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom depresie. Moja mama má depresiu, aj brat a teta z maminej strany. Brat trpí zlým spánkom.

Už dlhšie pozorujem, že cez zimné mesiace sa necítim moc dobre. Som unavená, vyčerpaná a nechce sa mi nič robiť. Najhorší mesiac je november. Tam to vždy ku koncu pociťujem, že sa cítim osamela, opustená a bez nálady. A to bez dôvodu. Pritom cez leto a iné mesiace sa cítim fajn a fungujem.

Už som aj zvažovala či nie som ovplyvňovaná počasím.

Mám dve deti a bola som 5 rokov doma. Cítila som, že potrebujem zmenu Tešila som sa do práce, lebo materská ma ku koncu ubíjala. Nič ma nebavila. Nastúpila som do práce, do školstva, kde však nemám najlepšiu kolegyňu. Je negatívne naladená, ohovára a nebaví ma to tak kvôli nej. Celkovo som z tej práce vystresovaná. Cítim sa zle medzi kolegyňami. Pár dní je tam fajn, ale potom prevažujú horšie dni.

Chcela by som ísť svojou cestou a podnikať, ale tak, aby som si všetko prispôsobovala sebe. Alebo pracovať z domu. Ale obávam sa, že sa zavriem doma a bude to zle. Predstavujem si dokonalosť vo všetkom.

Obávam sa, či budem vedieť odolať problémom. Mám pocit, že pred problémami utekám. Preto chcem ísť svojou cestou. Niekedy mám pocit, že neviem s ľuďmi komunikovať, o čom s nimi hovoriť. Veľakrát, keď niečo poviem tak si to opakujem a hovorím si, či som to nemala povedať inak a bojím sa, čo si ten človek o mne pomyslí.

Ako sa zbavím takéhoto myslenia?

Potom sa bojím, čo si iní o mne pomyslia, tak sa rozhovoru radšej vyhýbam. aby som nevyzerala tak, že mením názory. Na ľuďoch si všímam negatívne veci a pozitíva ostávajú v pozadí. Neviem veľmi chváliť ľudí a cítim sa nedocenená.

Viem fungovať tam, kde ma ľudia chvália a potrebujem vedieť, že robím veci správne.

Ide o depresiu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

či ide o depresiu povedať nedokážem. Niektoré prejavy by tomu zodpovedali, ale môže ísť kľudne aj o prejavy niečoho iného, ktoré sú podobné, popr. totožné.

Z vašej správy cítiť, že nie ste úplne spokojná, že sa v mnohých oblastiach trápite a venujete tomu relatívne veľa času a myšlienok. Tiež to ovplyvňuje vaše správanie. Rozhodujete sa ako ďalej, máte niekoľko strachov, obáv a do toho zmeny nálad a zaužívané vzorce správania, z ktorých sa je ťažko vymaniť.

V takomto prípade vám odporúčam navštíviť odborníka, rozhodne to netreba zanedbať.

Mohlo by to prepuknúť do závažnejších stavov.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com