Je zúrivé správanie 14 mesačnej dcéry normálne alebo dieťa nie je z mentálneho hľadiska v poriadku?

Zodpovedané
5. júl 2019

Dobrý deň,

mám obavy o moju 14 mesačnú dcérku. Od narodenia je veľmi živá, v podstate sa nezastaví, chvíľu neposedí. Na tom by nebolo nič hrozné, lenže začala byť strašný nervák a je to stále horšie.

Ak niečo nie je podľa nej, už zúri, vrieska ako zmyslov zbavená, hádže o zem veci, aj seba. Keď sme vonku na ihrisku, ostatným všetko berie, keď jej to nedovolím, tak hneď hysterčí. Po mne sa ostatní dívajú, čo s ňou stváram.

Keď vidím iné deti v jej veku, aké sú relatívne pokojné a hlavne nezúria pre všetko, je mi z toho smutno, prečo sa práve naše slniečko zmenilo na takého čerta.

Je takéto zúrivé správanie normálne alebo s dcérou nie je niečo z mentálneho hľadiska v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Každé dieťa je iné. V tomto veku deti spoznávajú nové emócie, snažia sa samé presadiť. Pri tomto presadzovaní sa, sa často veci nedejú podľa toho, ako si dieťa predstavuje. A vtedy prichádza frustrácia, hnev, krik.

Deje sa to bežne u mnohých detí a je to prirodzené.

Kľúčová je reakcia rodiča. Dieťa by sa malo cítiť prijaté aj so svojim hnevom a frustráciou. Rodič mu má dať pocítiť, že aj hnev je emócia, ktorá je normálna a prijímaná. Malo by byť z reakcie zrejmé, že sa rodič dieťaťu snaží porozumieť, že ho počúva, stojí pri ňom a zároveň mu má poskytnúť bezpečné a láskyplné prostredie na vyjadrenie emócie.

Samozrejme, treba mať aj jasne nastavené hranice, ak sa pri prejavení emócie deje niečo, čo by sa nemalo.

Pokiaľ "len" zúri, hnevá sa, prejavuje, je to v poriadku. Mnohokrát to rodičov hnevá, lebo si s takouto reakciu nevedia rady, cítia sa ohrození.

Reakcia rodiča na emočne náročnú situáciu je veľmi dôležitá. Dieťa sa učí mať rado samé seba, učí sa dôverovať svetu a ak mu dáme najavo, že nie je dosť dobré, že zlyháva, že sklamalo, môže si to niesť so sebou ďalej.

Ak sa Vám takéto reakcie ťažko zvládajú, spúšťa to vo Vás hnev, popr. niečo iné, popr. ak máte pocit, že intenzita hnevu je privysoká, vždy sa môžete skúsiť na niekoho obrátiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com