Kedy je normálne, že dieťa v trilingválnej rodine začína rozprávať?

Zodpovedané
10. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom nášho problému. 19 mesačný syn zatiaľ nerozpráva, používa len slabiky.

Kedy je normálne, že dieťa v trilingválnej rodine začína rozprávať?

Dokedy je v poriadku čakať na jeho individuálne začatie, keďže je to ťažšie ako u iných detí?

Máme slovenčinu, angličtinu a španielčinu.

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa vyrastajúce v dvoj a viacjazyčnej rodine môže začať hovoriť o niečo neskôr. Slová vravieť okolo roka, spájať ich okolo dvoch, avšak je to individuálne. Dieťa mieša slovnú zásobu, vetnú skladbu, gramatiku, občas môže mať tiché obdobie a je to úplne prirodzené.

Dieťa sa najlepšie reč naučí prirodzenou komunikáciou s rodičom, televízia funguje len ako zdroj doplnkového učenia. Ak budete každý na dieťa hovoriť svojou rečou, tak sa ju naučí najlepšie. Predpokladám, že angličtinu sa postupne naučí aj v škôlke, škole.

Zatiaľ sa zdá, že u vášho dieťatko ide všetko tak ako má. Ak by ste mali neskôr nejaké pochybnosti, poraďte sa so špecialistom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com