Má moja trojročná dcéra ADHD, alebo má len zvláštnu povahu?

Zodpovedané
5. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej trojročnej dcérky, ktorá v poslednej dobe robí nevysvetliteľné vec. Napríklad, pani učiteľka v škôlke mi vravela, že si osvojila stoličku, na ktorú si nemôže nikto sadnúť. Ak si na ňu niekto sadne, tak sa s ňou nedá pracovať, nechce jesť, nechce nič.

Toto robí aj doma. A aj v autobuse musí mať svoje miesto. Keď sme vo vlaku v kupé, tak si tam nemôže nikto sadnúť. Len my dve. Inak chytá revy.

Požičať svoje hračky nemá problém, ale ak sa hrá s nejakou novou hračkou, tak to je už problém. Ďalej som počula, že je impulzívnejšia, čo sa prejavuje aj doma. Keď oblieka bábiku, tak nepožiada ma o pomoc. Najeduje sa a hodí bábiku o zem. Keď má nervy na úplne nezmyselné veci, platí na ňu odísť od nej.

Môj brat má ADHD, ale je to už dospelý chlap. Zistili mu to v piatom ročníku základnej školy. Dcéra mi veľmi pripomína tú jeho prhkosť.

Inak je šikovná. Keď má náladu, tak chápe veľmi dobre. Reč musíme trénovať. Rozpráva pekne, ale v škôlke mi odporučili logopédiu. Je kolektívna, má veľmi rada druhé deti. Pri aktivitách dlho nevydrží. Jediné, pri čom si odpočinie, tak to je tv. Ale aj to ju musí zaujať rozprávka.

Čo by ste mi poradili?

Môže mať len takú povahu, alebo sa mám radšej poradiť so špecialistom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

niektoré z tých prejavov, ktoré opisujete, môžu naznačovať nejakú diagnózu. Avšak nemusia. Mnoho z týchto prejavov majú aj deti, ktoré nemajú žiadnu diagnózu. Je to veľmi individuálne.

Ak však máte nejakú pochybnosť, niečo sa vám nezdá, odporúčam dať na intuíciu a podstúpiť diagnostiku. Tá väčšinou býva komplexná. Nedá sa na niečo usúdiť len z rozprávania, popr. jedného rozhovoru. Je treba pozorovanie a určité špecifické postupy.

Odporúčam sa s dcérkou rozprávať, ísť príkladom, vytvárať jej bezpečné a prijímajúce prostredie. Poskytujte jej empatiu, pracujte s emóciami, nastavujte hranice. V takomto prostredí sa rozprávajte, vysvetľuje, učte sa jedna od druhej.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com