Mám dávať dcérke počas odplienkovávania na von plienku?

Zodpovedané
4. aug 2019

Dobrý deň,

moja dcéra má 22 mesiacov. Doma behá holá bez nohavičiek, takže vidím, kedy chce cikať. Od minulého týždňa chodí sama na nočník. Nič nepovie, vyciká sa, utrie sa a hotovo.

Bez problémov povie, keď chce ísť na veľké wc. Povie myslím svojou rečou, rozpráva len pár slov. Na von mala doteraz plienky, ale keď už cez týždeň to takto doma zvládala, tak skúšame aj von ísť len v nohavičkách a v oblečení.

Tu je však problém. Keď je oblečená a má plienku, tak nič nepovie a pociká sa.

Mám jej dávať na von plienku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ťažko povedať. Každé dieťa je iné a existuje viacero teórii.

Záleží tiež na vás, či si to chcete uľahčiť, alebo nie.

Dcérka sa len učí, je to pre ňu nové. Zdá sa, že už rozpoznáva signály svojho tela, keďže doma chodí na toaletu bez problémov. Najprv sa aj odporúča nácvik na toaletu v domácom prostredí a neskôr v neznámom, vonkajšom prostredí.

Mal by prebiehať podobne ako ten doma. Opíšte situáciu keď sa pociká, pripomeňte, že aj vonku sa ciká na záchod a že sa treba prezliecť. Postupne si zvykne aj vonku, a malo by to trvať kratšie ako nácvik v domácom prostredí.

Môžete sa jej vonku skúšať aj pýtať, popr. jej pri odchode z domu pripomenúť, že nemá plienku, ale nohavičky.

V tomto prechodnom období sa nehody stávať budú. Môže ich byť viac, alebo menej. Pri cikaní sa objavujú častejšie, nakoľko je frekventovanejšie ako kakanie.

Skúste sa po vypití vody pýtať na potrebu, poprípade choďte na toaletu vy a dcérku vezmite so sebou. Nácvik hygieny môže trvať aj tri mesiace.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com