Mám navštíviť odborníka alebo počkať, kým zmaturujem?

Zodpovedané
7. sep 2022

Dobrý deň,

mám 18 rokov a všímam si na sebe psychické problémy ako depresia, návaly smútku a strachu. Kamarátov mám len zo školy, ale s nimi nemám ideálne vzťahy. Trápia ma aj ďalšie problémy. Trvá to asi 2 roky, ale striedajú sa lepšie aj horšie obdobia.

Keď som asi pred rokom povedala o mojich problémoch matke (otca nemám), tak ich nechcela so mnou riešiť. Povedala mi, že to prejde. Ale stále to neprešlo. Myslím, že moja matka sa hanbí mať dcéru s psychickými problémami.

Mne to už prekáža v každodennom živote a bojím sa o svoju budúcnosť. Na internete som našla aj voľne predajné lieky na psychické problémy, ale nerozumiem tomu, ktoré sú vhodné pre mňa. Preto zvažujem ísť k odborníkovi.

Môžem niektoré lieky skúsiť?

Nenastane u mňa závislosť?

Môžem ísť k psychiatrovi sama, keď som plnoletá?

Alebo to musí odsúhlasiť a vedieť o tom matka, prípadne tam musí ísť so mnou?

Ak by som išla na takéto vyšetrenie, aké odporučenie mi treba?

Platí sa za to?

Som na strednej škole a tento rok budem mať maturitnú skúšku.

Budem môcť normálne maturovať (v termíne), ak mi zistia psychické problémy?

Musela by som mať odklad školy aj maturity?

Lebo kvôli tomuto všetkému mám obavy z návštevy odborníka a len mi to pridáva na psychických problémoch. Mám strach, že sa mi predĺži štúdium a nebudem môcť ísť na vysokú školu hneď nasledujúci rok.

Myslíte, že je dobré počkať, kým zmaturujem a potom to riešiť?

Toto si opakovane hovorím už rok, že si to vyriešim, keď doštudujem školu, ale vo voľnom čase mi to ničí život, tak neviem čo robiť.

Ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam vám vaše problémy riešiť s odborníkom, ktorý vám môže pomôcť dlhodobejšou prácou s vami. Osobne si myslím, že by ste sa mali rozhodnúť podľa toho, čo aktuálne cítite. Ak máte potrebu to riešiť okamžite, tak nie je dôvod s tým čakať.

Za návštevu u psychiatra sa aktuálne neplatí, hradí to poisťovňa. Netreba vám žiadny výmenný lístok. Dohodnite si len termín u lekára, ktorého si vyhľadáte. Ďalej už závisí od liečby, ktorú vám lekár nadstaví.

Ak sa vaše problémy budú dať riešiť ambulantne pomocou nejakej liečby, prípadne terapie, tak nie je dôvod prečo by ste mali mať odklad maturity. To by nastalo len v závažnejších prípadoch.

Prajem veľa zdaru.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička