Mám podozrenie na poruchu autistického spektra. Aký je Váš názor?

Zodpovedané
14. nov 2019

Dobrý deň,

rada by som sa opýtala, či je jedným zo znakov PAS preferovanie dospelých pred deťmi.

Dcérka bude mať onedlho 2,5 roka a primárne pre hru vyhľadáva dospelých. Teda mňa alebo inú dospelú osobu. Do hry s deťmi sa veľmi nezapája. Skôr ju pozoruje v herničke, na ihrisku, na návštevách.

Má obľúbenú 7 ročnú sesternicu, ktorá ju vie v hre usmerniť a s ňou rada trávi čas a pohrá sa s ňou. Vrstovníci ju až tak nezaujímajú.

Je pravda, že väčšinu dňa trávi so mnou, teda na iné deti nie je úplne naučená, ale predsa ma to znepokojuje.

Inak je veselá (samozrejme, obdobie vzdoru si vyberá svoju daň), teší sa z nových aktivít, nemá problém ísť aj s cudzím dospelým a hrať sa (napr. na oslavách), detičky objíme. Dá spontánne pusu, vezme za ruku.

Hovorí málo a slovíčka si často komolí, ale nejakú slovnú zásobu má a dohovorí sa s nami. Porozumenie má, subjektívne, v poriadku.

Okrem toho má rada svoje rituály. Keď večer spolu tancujeme či cvičíme, tak nás pekne s mužom postaví na miesta a tak cvičí, keď sa ideme hrať do izbičky, dvere musia byť zatvorené, a podobne. Pohrá sa v zásade aj sama, ale v našej prítomnosti.

Iné znaky, ktoré bežne čítam na internete, ako pozeranie do očí, ukazovanie na predmety, zdieľanie radosti, záchvaty zlosti, utekanie a podobne sú v poriadku.

Aký je Váš názor?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

diagnostika PAS je veľmi komplexná. Nedá sa to teda takto posúdiť.

Z toho, čo píšete, sa mi javí ako bežné dievčatko. Ono mnoho príznakov PAS má veľa detí, pri PAS ide o kombináciu, o niečo čo už znemožňuje bežné fungovanie. Objavujú sa poruchy sociálnej interakcie, komunikácie verbálnej aj neverbálnej, rituály a stereotypy, problémy so stravovaním, výbuchy hnevu, niekedy pohybové ťažkosti, ťažkosti so spánkom.
Príznaky tiež záležia od stupňa PAS.

Ak vám intuícia vraví, že niečo nie je v poriadku, obráťte sa na začiatok aj na pediatra. Alebo skúste aspoň telefonicky prekonzultovať s odborníkom na túto oblasť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com