Mám pripraviť deti na rozvod?

Zodpovedané
15. dec 2019

Dobrý deň,

už dlhší čas uvažujem o rozvode a nad odchodom od manžela. Máme 16 ročného syna a 14 a 7 ročnú dcéru. Jedna z vecí, ktorých sa bojím je, že ako by na to reagovali deti.

Ako ich to môže zasiahnuť?

Mám deti na rozchod pripraviť?

Alebo ich rovno zbaliť a spolu s nimi odísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozvod ovplyvní a zasiahne deti za každých okolností.
Pripraviť sa na to nedá.

Najdôležitejšie pri rozvode je, aby ste sa dokázali dohodnúť s manželom bez hádok a v kľude. Deti by nemali slúžiť ako nástroj hádok a dokazovania si moci. Nie sú nástrojmi na to, a všetko by sa malo diať v ich najlepšom záujme.
Treba sa rozprávať objektívne a nezaujato jeden voči druhému.

Ak ich len zbalíte a odídete, bude to pre nezrozumiteľné, nepredvídateľné a tým pádom ešte viac ohrozujúce. Už aj tak je rozvod pre deti formou straty.

Ideálne by bolo keby ste im obaja spolu vysvetlili čo sa bude diať, prečo ste sa tak rozhodli. Je pre ne dôležité vedieť, že vy zostávate mamou a manžel otcom, že ich ľúbite a že toto je o vás, avšak že sa budete snažiť všetko pre to, aby im to čo najmenej ublížilo.

Neviem aké sú vaše dôvody, poprípade sa poraďte s právnym poradcom ako postupovať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com