Moje dieťa hryzie v škôlke iné deti. Ako mu vysvetlím, že im ubližuje?

Zodpovedané
30. dec 2019

Dobrý deň,

môj dvojročný syn chodí od septembra 2019 do škôlky. Je v triede od 2 - 3 rokov v počte 10 deti v triede. Asi po mesiaci začal deti hrýzť a škriabať po tvári. Opakuje sa to v situácii, keď sa má podeliť o hračku, alebo keď mu niekto hračku zoberie.

Asi je to spôsobené žiarlivosťou na mňa, lebo som jeho triedna učiteľka. Syn si vie hračku vypýtať, vie poprosiť, pohladkať. Iba to nevie vyjadriť slovami. Upozornila som ho na to, ukázala som mu hryzance na ruke. Sedel osamote.

Ako mu vysvetlím, že ubližuje druhým deťom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

synček je v náročnej situácii. Stále sa buduje vzťahová väzba, musí sa o vás "deliť" s inými deťmi, a je práve vo veku kedy sa učí hraniciam, emóciám a navyše je v tzv. období vzdoru, alebo autonómie a vôle. Všetko sa to v ňom mieša.

Keď pohryzie niekomu, treba mu jasne, ale vnímavo nastaviť hranicu. Pomenujte, situáciu, emóciu. Bál si sa, že ti vezme hračku, tak si ho pohrýzal. Nahneval si sa, lebo ti zobral hračku.
Nastavte hranicu. Ľudia ale nie sú na hryzenie.

A následne by bolo dobré dať nejakú alternatívu. Môžeš hryznúť sem (hračka, vankúš). Poprípade alternatívnu činnosť. Môžeš si zadupať. Ak sa hneváš, môžeš buchnúť do vankúša.

Večer doma, alebo keď sa situácia ukľudní sa môžete rozprávať, že ste si všimli, že sa hneval a detičky pohrýzol. Že ich to môže bolieť. A hľadajte čo iné by mohol robiť keď sa hnevá.

Doma mu poskytujte čo najviac prijatia a bezpečia a venujte mu výhradnú pozornosť. Poskytujte empatiu, pomenujte emócie a pracujte s hranicami.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com