Môže odstavenie psychicky ublížiť dieťaťu?

Zodpovedané
25. jan 2019

Dobrý večer,

mám dvojročnú dcérku, ktorá je na požiadanie kojená cez deň a aj v noci. Veľakrát sa budí a pri kojení aj zaspáva. Chcela by som ju odstaviť, len je na mňa dosť naviazaná. Už som to aj skúšala, ale ona strašne plakala a všetko hádzala o zem a nič iné nechcela, len kojenie.

Nemôže jej odstavenie ublížiť po psychickej stránke?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Odpoveď na ňu je však relatívne komplikovaná. Záleží od toho aké vaše dieťatko je a aké metódy odstavenia skúšate.
Niektoré deti odstavenie prežívajú horšie, iné lepšie a na niektorých deťoch to nejakú stopu zanechať môže.

Ak ste pripravená dcérku odstaviť, treba byť veľa pri nej, pozornosť jej dávať inak, skúsiť vysvetliť. Môže pomôcť neprítomnosť matky, ak ju dieťa nenesie nejako ťažko. Väčšinou ak dieťa matku necíti, potreba dojčenia nie je taká vysoká.
Neodporúčala by som nejaké drastické metódy, ako je natieranie prsníkov octom a pod.
Niektorí tvrdia, že postupne znižovať príjem mlieka, iní, že treba prestať úplne hneď.
Tu si netrúfam dať nejakú radu, možno by lepšie poradili poradkyne, ktoré sa venujú laktácii.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com