Môže pomôcť arteterapia na veľkú hamblivosť?

14. apr 2019
Dobrý deň,

náš 5 ročný syn bol odmalička hamblivý, ostatným deťom sa hambil aj odzdraviť. Hrával sa sám alebo len s bratom.

Má oneskorený vývin reči. Začal rozprávať ako dva a polročný. Vyše 1,5 roka chodíme na logopédiu. Už mu rozumieme, hoci stále je jeho reč trochu kostrbatá. Doma je skôr ukecaný. Má veľa záujmov, veľmi veľa vie - je ako malá encyklopédia.

V septembri prvýkrýt nastúpil do škôlky. Donedávna tam nemal problém chodiť. Nevie si tam však nájsť kamaráta, hrá sa sám a doteraz sa tam s nikým nerozprával. Nedokáže ani odzdraviť, keď ho nejaké dieťa pozdraví. Možno sa rozprával párkrát s jedným chlapcom. Nerozpráva sa ani s učiteľkami, ledva sa vypýta na wc.

Posledné týždne do škôlky nechce chodiť, dokonca simuluje chorobu. Párkrát sa mu už takto podarilo ostať doma a potom mu nič nebolo. Dostali sme z neho, ze ho nejakí chlapci poslali preč, keď sa s nimi chcel hrať. Prišiel k nim a samozrejme nič nepovedal. Aj na obede ho nejaký chlapec poslal preč, keď si chcel prisadnúť. A že dievčatá mu robia zle. Vraj mu hovoria, že je škaredý a občas ho udrú.

S riaditeľkou som riešila zatiaľ len to nehovorenie. Povedala, že ak sa nerozhovorí do septembra (od septembra by mal byť predškolák), odporučí nás k školskej psychologičke.

Neviem si predstaviť, že sa v škôlke trápiť ešte niekoľko mesiacov, Hlavne, keď ho možno začínajú iné deti šikanovať.

Mohla by pomôcť arteterapia?

Ako by mohla pomôcť?

Ako prebieha sedenie?

Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,

záleží od povahy problému.

Z môjho pohľadu by mohla pomôcť arteterapia, možno viac aj hrová terapia, kde má dieťa slobodu prejavu. Pomáhajú tak, že dieťa spôsobom jemu prirodzeným (hrou, kresbou) vyjadruje a zároveň si spracováva udalosti, zážitky, veci, ktoré ho trápia. Tiež sa učí hraniciam, naberá istotu.

To celé sa deje v bezpečnom prostredí. Psychológ na dieťa reaguje spôsobom, ktorý dieťa posúva ďalej.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli