Môže zvyšovanie hlasu a menší krik negatívne vplývať na ročného syna?

Zodpovedané
6. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zvyšovania hlasu.

Môže zvyšovanie hlasu a menší krik negatívne vplývať na ročného syna?

Ako riešiť doma krízové situácie?

Ide o trucovanie, odmietanie bežných činností, prezliekanie, prebaľovanie.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

krik môže určite pôsobiť negatívne. Pre dieťa je krik mnohokrát, ak nie stále, ohrozujúci, navodzuje atmosféru nebezpečia.

Dieťa v nebezpečenstve vypína mozgovú kôru zodpovednú za kogníciu, pozornosť, pamäť atď., a teda ani nie je schopné vnímať čo mu vravíte a adekvátne na to reagovať.

Zrejme od neho očakávate nejakú akciu, zmenu, porozumenie, avšak krikom môžeme dosiahnuť práve opak, dieťa sa zablokuje, nevníma.

Synovi treba priznať emócie, reflektovať situáciu. Nastaviť hranicu a poskytnúť alternatívy. Vytvárajte mu prijímajúce a bezpečné prostredie.

V takomto prostredí je dieťa schopné lepšie sa učiť, chce skúmať svet, objavovať nové veci. Poskytujte mu empatiu, pracujte s emóciami, nastavujte hranice a adekvátne reagujte na synove potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com