Môžem dlhší pobyt v nemocnici ovplyvniť psychiku dieťaťa?

Zodpovedané
15. feb 2020

Dobrý deň,

moja 2,5 ročná dcérka je po plastike konečníka a treba ju dilatovať, no nedá si to robiť. Plače, vzpiera sa. Celé dni sa pýta, či nejdeme robiť pich.

Hrozí jej dlhodobý pobyt v nemocnici a bojím sa, aby to nezanechalo následky na jej psychike.

Aký je Váš názor?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

osobne si myslím, že už samotná plastika konečníka mohla spôsobiť určité ťažkosti a môže mať následky na jej prežívaní. Je to zásah do tela, predpokladám, že tomu veľmi nerozumela. Takýto zásah predstavuje pre dieťa nepredvídateľnú udalosť, ohrozenie spojenú so strachom, bolesťou atď.

Pobyt v nemocnici je veľmi obdobný a teda tiež môže zanechať následok.

V prípade, že dieťa podstúpilo operáciu, nejaký zákrok, popr. dlhodobejší pobyt v nemocnici odporúčam rodičom takmer vždy psychologickú intervenciu.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com