Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Od detstva počas spánku škrípem zubami. Ako sa zbavím tohto zlozvyku?

Zodpovedané
29. nov 2019

Dobrý deň,

od detstva mám problém so spánkom. Spať môžem, spávam tvrdým spánkom. Problém je, že v spánku škrípem zubami. V detstve som si v spánku trhala nechty, alebo som si škrabala telo a následne som mávala chrasty hlavne na tvári. Niekedy som vedela, že čo robím a buď som s tým prestala sama, alebo niekto kto bol pri mne ma na to upozornil, že to nemám robiť.

Väčšinou som nevedela o tom, že som v spánku sa škriabala, alebo trhala si nechty. Zistila som to až po prebudení, keď som sa pozrela do zrkadla. Nechty si už v spánku netrhám, ale škrípanie zubov a škrabanie mávam aj teraz v dospelosti.

Veľmi ma to trápi a cítim sa veľmi zle, keď ma priateľ zobudí a povie mi, že škrípem zubami. Alebo ráno pri pohľade do zrkadla vidím, že mám tvár od krvi, lebo som si škrabala ranu, ktorú mám na tvári.

Ako sa zbavím tohto zlozvyku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka bruxizmu, teda škrípania zubami, existujú nejaké metódy, ktoré môžu zabrať. Násada na zuby, meditácia, relaxácia, rôzne obklady. Viac by vám asi vedel povedať zubný lekár, s ktorým vám odporúčam poradiť sa.

Škrípanie zubami môže byť zapríčinené stresom, úzkosťou, nadmernou aktivitou žuvacích svalov.

Avšak píšete aj o nutkavom sa škrabaní, ktoré je mimo vášho ovládania. Obe mi poukazujú na nejaký vnútorný stav, ktorý sa odzrkadľuje navonok.

Len laicky rozmýšľam, že proti škrabaniu by mohol zabrať nejaký nočný odev, poprípade mať vždy upravené nechty, poprípade nejaké rukavice na ruky.

Avšak myslím si, že na mieste by bolo poradiť sa aj so psychológom.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com