Po pôrode si neviem oddýchnuť. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
14. okt 2020

Dobrý deň,

som 3 týždne po pôrode a nemôžem spávať. Som strašne unavená. Mám možnosť spať vtedy, keď spí aj maličký, ale nedá sa mi. Stále len premýšľam.

V noci zle spím, pričom mohla som si pospať dobre, lebo malý spi pekne. Stále mi ide mozog a premýšľam o malom, či je v poriadku, či som spravila všetko ako som mala.

Niekedy si pripadám ako nenormálna.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

je prirodzené, že po narodení bábätka sa rodič začne báť. Premýšľa nad bábätkom, nad tým ako sa mu zmenil a zmení život, má obavy o svoje dieťatko.
Strach je na mieste.

Dôležité je aký je ten strach, obavy a myšlienky časté a intenzívne. Ako veľmi ovplyvňujú vaše každodenné fungovanie, či sú pre vás obťažujúce, znepokojujúce.

Zdá sa, že by ste si želali, aby to bolo inak. Aby ste dokázali vypnúť, oddýchnuť si a nabrať nové sily.
Skúste porozmýšľať ako sa cítite, čo by vám pomohlo cítiť sa lepšie, a či je to niečo čo je vo vašich silách. Či to dokážete zmeniť, zariadiť.

Rozprávajte o tom ako sa cítite s partnerom, kamarátkou, mamou, s kýmkoľvek kto vám je blízky. Mnoho žien zažíva podobné pocity ako vy. Porozmýšľajte nad nejakou činnosťou, ktorá vám robí radosť, pri ktorej vypnete. Môžete skúsiť nejaké čaje, čítať pred spaním, dopriať si kúpeľ, skrátka niečo čo vám pomôže.

Ak nenájdete spôsob ako to docieliť, ak sa naďalej budete cítiť tak ako teraz, poraďte sa určite s odborníkom. Nepríjemné pocity a myšlienky po pôrode netreba zanedbať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com