Podľa čoho zistím, či je dcéra zrelá na škôlku?

Zodpovedané
11. feb 2020

Dobrý deň,

moja dcéra má 2,5 roka a od pondelka začala chodiť do škôlky. Je na mňa dosť naviazaná, ale zvládne byť sama s maželom, sestrou a mojou mamou aj pár hodín bez plaču.

Od malička s ňou navštevujem rôzne detské kurzy. Vždy sa tam zapája a nehanbí sa.

Vybrali sme škôlku, kde majú malé skupinky deti (3 - 4 deti) a dvoch pedagógov a slovensky hovoriacu asistentku. V skupinke sú zatiaľ dve. O mesiac príde ešte jedno dievčatko. Rozprávajú na nich anglicky a španielsky.

Dcéra po anglicky rozumie vie a vie povedať aj základné veci. Po španielsky nie. Zatiaľ s ňou chodím do škôlky, lebo keď sme ju skúšali nechať samu, tak veľmi plakala a hľadala ma.

Chcem jej dať čas a postupne ju nechávať samu na 20 minút a intervaly predlžovať. Škôlka umožňuje, aby bol rodič prítomný celý prvý mesiac.

Podľa čoho zistím, či je dcéra zrelá na škôlku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dieťa by malo byť na škôlku zrelé po viacerých stránkach. Dôležitá je určitá samostatnosť, rečové schopnosti, schopnosť samostatne sa najesť a zvládať hygienické návyky (to ale závisí od požiadavok materskej školy).

Dieťa by tiež malo byť zrelé po emocionálnej a sociálnej stránke. Medzi základné prejavy zrelosti patrí schopnosť odlúčiť sa od mamy, tendencia tráviť viac času s rovesníkmi, záujem o iné deti, nové formy hry mimo rodinu, spolupráca pri určitých činnostiach.

Každé dieťa je iné, niektoré je pripravené pre 3. rokom života, iné ani v štyroch. Ak máte pochybnosti, či je dcérka zrelá, môžete to konzultovať aj s odborníkom. Poraďte sa s učiteľkami v škôlke, pýtajte sa, sledujte dcérkine signály.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com