Potrebuje syn psychológa?

12. mar 2019
Dobrý večer,

mám syna, ktorý má 3 roky a 8 mesiacov. Bývame so svokrou, takže bola u nás dvojitá výchova. Ja som zakázala - ona dovolila. Svoje deti milujem a chcem byť dobra milujúca ale prísna mama. Nie som gestapák, len chcem mať výchované deti. Môj syn je neposlušný a robí sa, že nepočuje. Teraz ma po novom obdobie - nechaj ma teraz tak, ja nemusím.

Čo s tým, že ma vôbec neposlúcha?

Žiadna činnosť ho nebaví dlhšie ako 5 minút. V škôlke sa veľa hrá. Keď chce, tak príde k ostatným a kreslí len chvíľu. Je slušný, pozdraví sa, poďakuje, poprosí.

Každého má rád, len má veľa sily a iným niekedy tým ublíži. Aj sa ospravedlní.

Svokru môžem prosiť, plakať, kričať. Ona je taká. Chodí k nám na chvíľku, poblázni deti a ide preč. Zakázať jej nemôžem lebo bývame v jej dome. Ocko sa mu nevenuje skoro vôbec. Je to taka stará škola. Podľa neho stačí, že chodí do práce.

Mám ešte 19 mesanú dcérku, ktorá nepožičia jej hračky. Ide okolo nej a sotí ju. Venujem sa mu ako viem. Ale sama s dvomi deťmi a domácnosť dáva zabrať. Mojkam ho veľa, vravím mu, že ho ľúbim. Vysvetľujem mu, že musí poslúchať. Po dobrom a ani po zlom to s ním nejde. Volala som jednej detskej psychologičke. Tá ma zrušila, že štvorročné dieťa nepatrí k psychológovi.

Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem
Dobrý deň,

ďakujem za otázku.

Z toho, čo píšete sa mi zdá, že ide o nastavenie komunikácie a hraníc. Rozprávať sa s dieťaťom s rešpektom, uplatňovať dôsledky namiesto trestov a odmien, nastaviť si pravidlá, fungovať na dohodách a mať jasne a zreteľne stanovené hranice.

Naučiť sa prijať dieťa a jeho emócie, sprevádzať ho týmto svetom, usmerniť. Aby sme z dieťaťa vychovali človeka zodpovedného a nie len slepo poslušného.

To, že vás "neposlúcha" má nejaký dôvod. Testuje hranice, chce pozornosť atď.

Na ten môžete skúsiť prísť sama, alebo pri stretnutí s psychológom, ktorý vám môže poskytnúť aj nejaké rady ako efektívne komunikovať s deťmi.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com
Polož anonymnú otázku

Tu začni písať odpoveď...

Odošli