Prečo je moja 14 mesačná dcérka voči mne agresívna?

Zodpovedané
25. okt 2019

Dobrý večer,

dcérka má 14 mesiacov a keď jej niečo nedovolím, alebo sa jej niečo nepáči, tak sa hodí o zem. A keď ju zoberiem, že ideme napríklad domov, alebo ju zoberiem na ruky, tak ma začne biť, štípať, trhať mi tvár. Nikomu inému to nerobí, keď ju zoberie, iba mne.

Ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

je prirodzené, že sa dcérka hnevá keď nie je tak ako si ona želá.
Prejavom jej hnevu, jej frustrácie sú fyzické prejavy, ktoré sú zároveň aj stratégiou zvládania tejto frustrácie.

Prejavuje ich voči vám zrejme preto, že sa pri vás cíti bezpečne takéto emócie vyjadriť. Má vo vás dôveru.

Keď sa takáto situácia stane, pomenujte jej emócie. Kľudne, prijímajúco, bezpečne, rešpektujúce.

Hneváš sa na mňa. Chcela si tam ešte zostať. Môžete jej chytiť rúčku, čím dáte najavo fyzickú hranicu. Hneváš sa tak ma biješ. Ľudia však nie sú na bitie. Môžeš udierať sem (a ukážte jej zem, gauč, hračku, nejakú alternatívu vonku).

Aj hodenie o zem je spôsob zvládania frustrácie. Pomenujte emócie, pohladkajte ju, buďte v kľude pri nej. Ak ju potrebujete vziať na ruku, pomenujte jej to. Hneváš sa. Zem je však studená, vezmem ťa teraz na ruky.

Prijímajte emóciu, dovoľte ju dcérke slobodne prejaviť, aby vedela, že je legitímne a normálne sa hnevať. Pomáhajte jej však vyjadrovať tú emócie v súlade s jej okolím a hľadať stratégie na jej zvládanie. Je ešte malá, učí sa jazyku emócií, možno to bude trvať dlhšie, ale pri citlivom a konzistentnom nastavovaní hraníc a práci s emóciami sa bude posúvať.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com