Prečo je náš 15 mesačný syn naviazaný na manžela?

Zodpovedané
25. jan 2020

Dobrý deň,

mám 15 mesačného syna, ktorý je od 7. - 8. mesiacov veľmi naviazaný na manžela. Vsetci mi vraveli, že to je len fáza, ale je to stále rovnaké. Dokonca horšie.

Keď som s ním sama doma, tak je všetko v poriadku. Pekne sa hráme, nemáme problém. Akonáhle príde domov manžel, tak syn sa na neho zavesí a nepustí ho. Problémom je to hlavne preto, že manžel príde z práce domov a nemá naozaj ani minútu na oddych. Mňa syn úplne odmieta, čo ma občas zabolí.

Hrajú sa spolu v izbe. Keď tam prídem, tak kričí “nie, nie” a sáče ma. Doslova ma vystrkuje z izby. Ak sa udrie, alebo kvôli niečomu plače a chcem ho pomojkať. tak sa mi nedá zobrať na ruky a plače ešte viac.

U manžela je v momente ticho. Trápi ma to.

Prečo mu ie je so mnou dobre?

Prečo tak reaguje?

Ako sa mám správať?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že vás daná situácia trápi a spytujete sa prečo je to tak.

Zdá sa, že synček momentálne preferuje a vyhľadáva manžela. Môže to byť z viacerých dôvodov. Možno je práve manžel jeho primárnou osobou pre vzťahovú väzbu. Na to by sa dalo uvažovať aj kvôli tomu, že u manžela sa upokojí skôr ako u vás. Neviem koľko spolu trávili času keď bol syn bábätko, či sa tam vyskytla nejaká vaša neprítomnosť a pod.
Môže ho preferovať, lebo momentálne mu manžel dáva niečo, čo potrebuje, poprípade to môže byť aj vec komunikácie.

Môže ísť aj o obdobie, popr. mu skrátka manžel chýba keď je preč.
Teoreticky, ak potrebujete vedieť, či sa vaša väzba vyvíja bezpečná, dá sa to zistiť aj s takýmto malým bábätkom.

Myslím si však, že synčekovi je s vami dobre, nepopisujte, že by bol nejaký problém keď ste sami, že by vás odmietal, že by ste sa trápili vy, alebo on. Teraz je však vo fáze kedy uprednostňuje manžela. Tieto fázy sa u detí môžu striedať.

Keď reaguje odmietaním, reflektujte mu to, zrkadlite. Zdá sa, že chceš byť sám s ockom. Nastavte aj hranicu. Ja ale nie som na sácanie. Môžeš sácať do hračky atď.

Príjmite synove emócie, aj to ako ich prežíva. Pomenujte mu ich. Komunikujte empaticky, popisujte mu, že čo robí, situáciu. Nastavujte hranice. Venujte mu pozornosť, prejavujte mu lásku a náklonnosť. Oceňujte ho. Vytvárajte mu bezpečie a prijatie. Budujte vzťah. Sledujte jeho signály, prejavy a napĺňajte adekvátne jeho potreby. V tomto veku ich dáva jasne najavo.
Skúste nepoužívať tresty, krik, vyhrážky, niečo, čo by syn považoval za ohrozujúce, nepredvídateľné a vzťah narúšajúce.

Nechajte sa ním viesť, ukáže vám čo potrebuje.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com