Prečo môj štvorročný syn štípe druhých do ruky?

Zodpovedané
18. apr 2019

Dobrý večer,

syn bude mať v septembri 4 roky a viackrát sa mi pri ňom stalo, že podíde ku mne a silno ma poštípe do ruky. Dnes sme mali u nás malé bábätko a hladkal ho, pekne sa mu prihováral a odrazu z toľkej nehy ho poštípal na líce. Tak som mu vysvetlila, že nech bábu neubližuje a že keď potrebuje niekomu, tak môže mne na ruku. A on ma aj ale zo 4x štipol.

Často sa to stáva, keď sa mojkáme, že to urobí. Mám pocit ako keby to spúšťajú príjemné emócie. Inak je to pokojné dieťa. Sem tam sa ale stane, že sa pri rozhovore s iným dieťaťom začne predvádzať a rovno pred tvárou mu skáče a tancuje. Keď sa na to pýtam, tak povie, že je postava z jeho obľúbenej rozprávky.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa štípania týka, môže to byť skutočne tak, že to začne robiť, keď pociťuje nejakú silnú emóciu. Tú emóciu mu treba pomenovať, zreflektovať. Bábätko sa ti páči. Máš ma rád. Tešíš sa. Vidím, že sa cítiš dobre a preto máš chuť štípať.

Následne ale treba dať hranicu. V tomto prípade by mohla byť: Ľudia nie sú na štípanie.
A alternatíva: Môžeš štípať do vankúša.

Poprípade, ak jeho potreba nie je štípať, ale mať nejaký intenzívnejší kontakt, môžete skúsiť :
Vidím, že sa ma chceš dotýkať. Ľudia ale nie sú na štípanie. Štípanie bolí. Môžeš ma silno stískať.

Skúste to, čo vám bude fungovať. Možno to bude trvať dlhšie, ale vytrvajte. Nenechajte sa však štípať. Môžete dať aj fyzickú hranicu a chytiť mu rúčku a pri tom aj zadávať hranicu.

Čo sa týka toho skákania pred tvárou, treba pátrať po tom, čo by za tým mohlo byť. Chce, aby ho to dieťa počúvalo? Alebo on nechce počúvať jeho? Potrebuje, aby si ho niekto všimol? Púta pozornosť? Alebo sa chce ukázať?

Skúste odsledovať aká emócia, popr. potreba by za tým mohla byť a to mu odkomunikovať. A ak sa dá, tak aj naplniť. Poprípade ho nasmerovať, čo sa s tým dá robiť.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com