Prečo sa 9 mesačný syn nechce objímať?

Zodpovedané
25. jan 2022

Dobrý deň,

synček má 9 mesiacov a neobjíma. Resp. iba sa nechá objímať, tlačí jeho hlavu o mňa, ale rukami ma nechytí.

Keď zaspáva cez deň, tak ma potrebuje. Chce, aby sme mali kontakt, pritúli sa ku mne. Dotknú sa nám hlavy, líca, alebo dá ruku na moju tvár a pekne spí takto aj 2 hodiny.

Keď si ho zoberiem do náručia, tak mám niekedy pocit ako keby sa oddialoval a má skôr záujem o okolie. Keď sa hráme, tak veľakrát príde ku mne a mojká sa. Tlačí hlavu ku mne, aby som ho hladkala. Pýta sa na ruky, zdvihne ich, ale objať ma ani za svet.

Ja ho neustále hladkám a pusinkujem. Som závislá od toho.

Od kedy sa narodil, snažila som sa ho viesť k tomu, aby zaspával sám. Akonáhle zaspal v mojom náručí, dávala som ho do postieľky a nejako si nato zvykol. Nespal na mne. Možno 5x. Ale inak hneď v postieľke. Zaspáva sám od 2 mesiacov.

Pred každým spinkaním mu dávam piť mlieko z flašky a leží na mne. Vtedy pekne na mne zaspí.

S cudzími tiež nie je problém. Potrebuje však čas, aby ich spoznal. Keď ide cudzí človek k nemu rýchlo, tak sa rozplače.

Aký máte názor na jeho povahu?

Bude mojkáč?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako rodič si treba uvedomiť, že každé dieťatko vyjadruje a prijíma lásku rôznymi komunikačnými štýlmi. Vy urobíte najlepšie, keď potreby vášho syna budete vnímať a naladíte sa na ne.

Niektoré bábätká majú veľmi radi mojkanie a aj si ho dlhšiu dobu vyžadujú. Iným stačí spoločná hra s rodičom a "nádobku svojej potreby lásky" na deň majú zaplnenú dostatočne.

Viem, že niekedy si to predstavujeme inak a radi by sme aby sa k nám naše dieťatko približovalo častejšie. Nemôžeme ho do toho nútiť, pretože to prináša mnohé nedorozumenia. Dôležité je prísť na to, čo je pre vášho syna dôležité a naladiť sa na neho.

To či bude v budúcnosti "mojkáč" sa nedá s určitosťou potvrdiť a ani vyvrátiť. Niekedy sa stane, že sa po čase bábätká otočia a ani sa od vás na krok nepohnú. Niekedy ostanú samostatnejšie ako doteraz. Vnímajte to, čo od vás vyžaduje v tejto chvíli a aktuálne sa mu prispôsobte.

Myslite na to, že keď objavíte primárny jazyk lásky vášho dieťaťa naučíte sa aj efektívne vyjadriť vašu lásku. Nadobudne tak istotu, že ho milujete a prejaví sa to na jeho postoji a správaní.

Prajem veľa šťastných spoločných chvíľ.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička