Prečo sa trojročná dcéra vzdoruje pri jedení?

Zodpovedané
24. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trojročnej dcérky, ktorá veľa rozpráva, je hravá a šikovná. Začalo jej však obdobie vzdoru. Nemôžem pri nej variť, ani jesť, nemôžem piť kávu. Všetko jej vadí. Vzdoruje sa pri jedení, nechce jesť ani to, čo už predtým jedla. Vždy bola slabý jedák a jedlo ochutnávala pomaly.

Mám to pripisovať nezrelej nervovej sústave, alebo ju mám zobrať na nejaké vyšetrenia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vzdor, alebo obdobie autonómie a vôle je v tomto veku bežne sa vyskytujúce. V tomto období chce dieťa veľa vecí robiť samé, avšak mnohé ešte nedokáže a teda prežíva veľký vnútorný konflikt. Úlohou rodiča je citlivo k dieťaťu pristupovať a nájsť nejaký zlatý stred medzi tým čo dieťa nechať skúsiť samé a pri čom mu pomôcť. Vnímavá komunikácia je veľmi dôležitá.

Zdá sa však, že dcérka má momentálne aj veľkú potrebu pozornosti. Premýšľam či u vás nenastala nejaká zmena, keď ju zrazu tak vyžaduje, a keď sa jej aj zmenili stravovacie návyky.

Doma poskytujte dcére prijatie a bezpečie. Komunikujte empaticky. Pracujte s jej emóciami, prijímajte ich a zrkadlite. Vidím, že chceš, aby som sa ti venovala. Teraz však varím. Pohráme sa hneď ako skončím. Počas toho ako jej budete toto vravieť si k nej skúste čupnúť a venovať jej na tých pár sekúnd 100 % pozornosti.

Skúšajte, hádajte, zrkadlite, popisujte situáciu.
Nastavujte láskavo hranice.
Oceňujte ju, prejavujte jej dôveru, nechajte ju o niečom rozhodovať a jej voľbu rešpektujte. Venujte jej pozornosť a prejavujte lásku. Dávajte jej najavo, že ste pri nej, počúvate ju, snažíte sa jej rozumieť a že sa zaujímate.
Sledujte jej signály a napĺňajte jej potreby.

Porozmýšľajte či sa u dcérky neudiali nejaké zmeny, či niečo nezažila, poprípade či sa nestalo niečo doma alebo keď ste boli niekde spolu.
Ohľadne stravovania sa poraďte s pediatrom, je dôležité, aby dcérka prijímala všetky potrebné živiny. Následne môžete konzultovať aj so psychológom, ak by ste mali pocit, že je to potrebné.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com