Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo si 1,5 ročné dievčatko búcha chrbát o postieľku?

Zodpovedané
2. okt 2019

Dobrý deň,

mám 1,5 ročné dievčatko, ktoré sa už štvrtý mesiac pravidelne budí cca okolo 2:00. Po chvíľke sa preberie, sadne si v postieľke a začne si búchať chrbát o postieľku. Robieva to aj dve hodiny v kuse. Už som zúfalá, pretože je to dosť nepríjemné.

Nakoľko sa ju snažím upokojiť, už som vyčerpaná. Ak som s ňou v izbe, tak sa začne usmievať a chce sa hrať. Občas sa to snažím nevšímať, ale to búchanie sa nedá nepočuť.

Naša pediatrička má názor, že to súvisí s rastom zubov. Dávam jej gél na zuby a Nurofen od bolesti. Myslím si, že už je to veľmi dlhá doba. Momentálne jej dávam Pediakid na podporu spánku, ale vôbec to nepomáha.

S akým problémom to môže mať súvislosť?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ťažko povedať s čím to môže súvisieť. Môže to byť naozaj spojené s bolesťou alebo nejakým nepríjemným pocitom. Môže sa zobudiť kvôli tomu, že cez deň zažila niečo čo sa jej prehráva v hlávke. Môže to súvisieť s nespracovaným zážitkom, emóciami.

Javí sa to tiež trochu ako nejaké stereotypné pohyby. Možno sa zobudí, je tam sama, má strach, necíti sa bezpečne a takýto pohyb ju upokojuje.

Určite sa to však takto nedá určiť, možností je viacero.

Poskytujte jej bezpečné prostredie plné lásky. Prijímajte jej emócie, prejavy. Reagujte na ňu vnímavo, rešpektujúco, nalaďte sa na ňu.

Skúste odsledovať kedy sa v noci upokojí, čo funguje. To znamená, že to fungovalo a že práve to potrebovala. Možno má potrebu blízkosti, upokojenia, ubezpečenia.

Hľadajte, skúšajte, buďte trpezlivá. Potrebuje vás.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com