Preruším väzbu medzi matkou a 11 mesačným synom, keď budem dvakrát do týždňa pracovať?

Zodpovedané
17. nov 2019

Dobrý deň,

mám 11 mesačného synčeka a rada by som sa opýtala, či je z psychologického hľadiska v poriadku, ak budem počas týždňa preč dvakrát po 4 hodiny.

Začať by som chcela v 14. mesiacoch. Doteraz som bez neho nebola nikde dlhšie ako hodinu. Snažíme sa napĺňať všetky jeho potreby. Nosíme ho, lebo kočík neznesie. Cez deň spí iba na mne. V noci je medzi nami. Nenechávame ho plakať, kojený je na požiadanie.

Mne chýba sociálny kontakt.

Narušila by sa podľa Vás medzi mnou a synčekom nejakú väzbu?

Počas mojej neprítomnosti by bol synček s manželom. Buď by sa doma hrali, alebo išli na prechádzku. Tam by si aj pospal v nosiči.

Doma sa cítim izolovane a v práci by som si aj oddýchla.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vidím, že robíte všetko preto, aby potreby synčeka boli napĺňané, že na ne vnímavo reagujete. Predpokladám teda, že väzba, ktorú si vytvárate je bezpečná.

Vy síce ste jeho primárnou osobou pre vzťahovú väzbu, ale manžel je jeho sekundárnou osobou, ktorá tiež dokáže napĺňať potreby. Predpokladám, že je synček na neho zvyknutý,.

Ono takto dopredu ťažko predpokladať ako synček bude brať odlúčenie, avšak nemyslím si, že by ste väzbu prerušili. Budete s ním každý deň, aj naďalej budete napĺňať jeho potreby a primárna osoba je a zostáva len jedna.
Vždy sa po istom čase vrátite, teda aj keby cítil nejaký strach, neistotu, vašim príchodom by sa pocit bezpečia mal navrátiť.
Kým nastúpite, môžete to trénovať, skúšať syna s manželom nechávať postupne na dlhšie a uvidíte ako to pôjde.

Dôležité však tiež je, aby ste boli v pohode vy, cítili sa naplnene, oddýchnuto, spokojne. Lebo ak sa tak necítite, neviete to posunúť ďalej.

Verím a vidím, že chcete pre syna to najlepšie. Ak máte potrebu sa realizovať a cítite, že vám to pomôže, nevidím dôvod prečo by ste sa nemali pokúsiť skĺbiť obe tieto veci.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com