Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Priateľ má asi obsedantno-kompulzívnu poruchu. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
25. nov 2019

Dobrý deň,

píšem Vám ohľadom môjho priateľa. Nepoznáme sa dlho, takže neviem ako to bolo v minulosti. Posledné dni na ňom pozorujem príznaky OKP. Desaťkrát musí skontrolovať, či uzavrel dobre vodovodný kohútik. Opakovane kontroluje, či zavrel vchodové dvere, či zavrel chladničku. Umývanie rúk mu trvá 10 minút a to štýlom, že za chvíľu tam nebude mať kožu.

Niekedy sa len tak zastaví a zopakuje slovo päťkrát po sebe. Keď ide zapnúť, alebo zhasnúť svetlo, tak to spraví pre istotu 10x.

Má také rituály, ktoré musí vždy zopakovať. Pri pohlavnom styku má tiež rád násilie. To som čítala, že je to tiež príznak uvedenej choroby. Mám pocit, že on si svojho správania ani neuvedomuje.

Ja by som sa s ním o tom chcela porozprávať, prípadne mu odporučiť nech navštívi odborníka. Nechcem, aby sa cítil smiešne, resp. nekomfortne.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

Dobrý deň,

partnerovo správanie, ktoré opisujete sa naozaj javí ako správanie človeka s obsedantno-kompulzívnou poruchou.

Zdá sa, že to postihuje už relatívne veľkú časť partnerovho života, takže by to naozaj bolo dobré riešiť, ideálne zrejme s psychiatrom.

Záleží od vášho vzťahu a dôvery, ktorú vo vás partner má. Stojte pri ňom, môžete povedať, že ste si všimli, že sa zrejme niečo deje a vyjadriť, že by ste mu rada pomohli.

Neodvážim sa tu dávať nejakú radu, nakoľko je to veľmi špecifická situácia.
Odporúčam však nejakým spôsobom zistiť ako to priateľ má/mal, a podporiť ho v tom, aby to riešil. To by bolo preňho určite najlepšie, a v konečnom dôsledku aj pre vás.

Poprípade skúste kontaktovať nejakého odborníka so skúsenosťami s OCD a poraďte sa s ním aspoň telefonicky ako pristupovať k ľuďom s týmto ochorením a ako postupovať ďalej vo vašej situácii.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com