Prvák na gymnáziu je sklamaný z vysvedčenia. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
27. jún 2020

Dobrý deň,

môj syn chodí do 1. ročníka na gymnáziu a na vysvedčení bude mať 4 dvojky a 1 trojku. Práve tá jedna trojka ho úplne sklamala, dostal ju z ANJ. Pri priemere známok 2,30 si bol istý, že dostane 2.

Z väčšej písomky mal 3 a to rozhodlo. Syn je teraz úplne sklamaný a tvrdí, že s trojkou na vysvedčení sa nikam nedostane. Hovorí, že ho nezoberú na žiadnu VŠ. Snažila som sa mu to vysvetliť, že je ešte len prvák, že trojka nie je zlá. On stále tvrdí, že s trojkou na vysvedčení sa nikam nedostane.

Čo nám odporúčate?

Vopred ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

zdá sa, že syn ťažšie zvláda neúspech, popr. aj neférovosť. Mal nejaké očakávanie, ktoré sa nenaplnilo a je z toho sklamaný.

Treba mu túto emóciu pomenovať, zrkadliť, prijať. Čakal si, že dostaneš lepšiu známu. Máš strach, že bude ťažšie dostať sa na vysokú školu. Máš z toho zlý pocit. Si sklamaný.
Preňho to je reálne a nemá zmysel ho presviedčať o opaku. Skôr mu poskytnúť pocit, že ho počúvate, ste pri ňom, snažíte sa mu rozumieť a zaujímate sa oňho.

Môžete sa ho opýtať čo by mu pomohlo cítiť sa lepšie, či viete pre to spraviť niečo vy. Tiež, že čo môže spraviť pre to, aby bol s výsledkom spokojnejší.
Môžete mu dať návrh, že ak bude potrebovať a chcieť, v budúcom roku, popr. aj cez prázdniny mu môžete nejako s angličtinou pomôcť.

Pre dieťa je dôležité bezpečie a prijatie. Komunikujte empaticky a pracujte s jeho emóciou. Prejavujte mu dôveru, oceňujte ho. Dávajte mu na výber a jeho rozhodnutia rešpektujte.
Prejavujte mu pozornosť a lásku.

Fungujte na dohodách, pravidlách a hraniciach.

Buďte mu oporou.

Sledujte syna, či takýchto prejavov negativizmu, nedôvery v seba samého, neprijatia seba nemá viac, popr. či sa to nezhoršuje.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com