Spolužiak buchol moje dieťa v škôlke. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
23. máj 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 5 ročného syna, ktorý do škôlky nastúpil až ako predškolák na 4 hodiny denne kvôli zdravotným problémom.

V triede má spolužiaka, ktorý ho začal hneď v prvý deň biť. Päsťou ho buchol do bruška a chytil ho pod krk. Dieťa je z prominentnej rodiny a pani učiteľky ho kryjú, keďže otecko dáva sponzorské dary.

Keď sme to riešili, tak syn povedal, že mu pani učiteľka zakázala žalovať mamičke, že mu spolužiak robí zle.

Syn začal reagovať tak, že si všetko vybíja doma. Bije mňa, babku a zostal agresívny. Máva záchvaty hnevu a ja normálne nespoznávam svoje dieťa.

Je veľmi citlivej povahy a mám pocit, že nedokáže v sebe spracovať krivdu zo škôlky a neprijatie v škôlke. Pani učiteľka si ho nezastala.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

situácia, ktorú opisujete sa javí byť vážna. Hoc ide o deti, pokiaľ je synovi ubližované, tak ide o šikanu a treba to riešiť so škôlkou. Prístup, ktorý zvolili pani učiteľky rozhodne nie je prijateľný. Treba žiadať riešenie tejto situácie, v niektorom z krokov, v krajnom prípade by som zvážila aj zmenu zariadenia.

Na syna má táto situácia veľký vplyv, nie veľmi dobrý, určite sa trápi. Píšete, že má aj nejaké zdravotné problémy, o to skôr ho to mohlo zasiahnuť. Jeho sebaúcta, istota a pocit bezpečia sú zrejme naštrbené. V škôlke sa nemôže prejaviť, jeho potreby tam nie sú napĺňané, skôr naopak, preto si to prenáša domov, do istejšieho prostredia.

Od vás potrebuje prijatie, bezpečie, porozumenie. Dajte mu najavo, že ste pri ňom, počúvate ho, snažíte sa mu rozumieť a že sa zaujímate. Komunikujte empaticky a pracujte s jeho emóciami.

Prejavujte mu dôveru a oceňujte ho. Napríklad aj to, že viete, že to je preňho v škôlke preňho ťažké, ale že to zvládol. Rozprávajte sa s ním o tom, čo sa deje. Je dôležité, aby vedel, že to nie je jeho vina. Vysvetľujte, že spolužiakovi sa zrejme niečo nepáči a reaguje takto, lebo inak nevie, ale že synček za to nemôže. Je dôležité ho v tomto zmysle ošetriť.
Prejavujte mu lásku, dávajte pocit istoty a bezpečia. Ubezpečujte ho, zastaňte sa, ukazujte mu aký je pre vás dôležitý.

Sledujte jeho signály a skúste napĺňať jeho potreby. Keď sa sa aj pýtajte čo by mu pomohlo, aby sa cítil lepšie, či mu viete nejako pomôcť.

Odporúčam kontaktovať psychológa a pracovať s ním. A teda rozhodne riešiť situáciu v škôlke. Toto by nemalo zažívať žiadne dieťa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com