Sťahujeme sa a zle to znášam. Ako sa to dá zlepšiť?

Zodpovedané
16. júl 2020

Dobrý deň,

momentálne sa sťahujeme, ale ja to znášam veľmi zle. Som neustále nervózna a je mi do plaču. Sťahujem sa od matky, ktorá ostala sama. Veľakrát mám výčitky, že ju tu nechávam samu vo veľkom dome, ale na druhej strane, odsťahovali sme len o pár ulíc ďalej.

Berieme aj domácich miláčikov a o to väčšie sú aj výčitky. Náš nový dom stále neberiem ako domov (sme tam 3 dni). Doslova sa vždy teším kedy konečne môžem ísť do rodičovského domu.

Snúbenec robí od rána do večera, ja momentálne nepracujem do septembra a som tam sama. Vždy som túžila po vlastnom bývaní, preto ma prekvapil môj postoj.

Ako sa dá zlepšiť táto situácia?

Ďakujem

Dobrý deň,

prechádzate si veľkou zmenou. Pri zmenách je prirodzené, že máme veľa pochybností, premýšľame čo a ako by bolo keby to bolo inak, či sme nespravili chybu atď.

Zmena tiež vyžaduje nejaký čas na to, aby sme si na ňu zvykli. Aby sme ju nepociťovali tak intenzívne.

Cítite zodpovednosť voči mame, obávate sa o ňu, máte výčitky. Ste doma, takže to vašu myseľ zamestnáva o to intenzívnejšie.

Skúste sa zamerať na to dobré, na to, prečo ste sa sťahovali, čo sa vám tam páči, spravte si nejaké vyhliadky do budúcna, zamerajte sa na vytváranie a zveľaďovanie svojho miestečka. Skúste prísť na iné myšlienky.

Porozmýšľajte nad tým ako sa cítite, a čo by ste potrebovali na to, aby ste sa cítili lepšie. Čo vy sama viete pre to spraviť.

Rozumiem, že vás trápi čo bude s mamou, ale ako ste napísali, nie je ďaleko. Je to dospelá osoba, zodpovedná sama za seba. Tiež k vám môže kedykoľvek prísť a rozhodnúť sa ako to chce mať. Nemôžete prevziať zodpovednosť za ňu.

Ak budete mať pocit, že jej je ťažko, viete jej byť oporou a byť pri nej, ale vy sama máte právo na vlastnú domácnosť, čas s partnerom.

Ak máte pocit, že vás situácia veľmi trápi, zamestnáva vašu myseľ, že vás to veľmi ovplyvňuje, poprípade sa u vás objavujú nejaké telesné príznaky, skúste sa poradiť s odborníkom.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com