Štvorročné dieťa bolo svedkom intenzívnej hádky a stále o tom hovorí. Ako mu pomôcť?

Zodpovedané
1. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Pred Vianocami boli moji dvaja synovia svedkom veľmi agresívnej hádky zo strany manžela. Celá situácia bola veľmi intenzívna. Bolo porozbíjaných niekoľko vecí. Doma sa bežne nehádame. Hlavne sa u nás nekričí a nenadáva.

Zo strany manžela zapôsobil alkohol. Keďže on nepije, tak to prehnal. Hádka sa týkala nášho manželského života. Fyzicky mi ublížené nebolo. Ani deťom.

Štvorročný syn to však stále spomína. Ako bol tato zlý na mamu, ako mal tato krv. Snažili sme sa mu to vysvetliť, ale stále o tom hovorí. Rozpráva to hocikde, kde niekto spomenie bobo.

Ako mu môžem pomôcť?

Tatu veľmi ľúbi a celkovo si myslím, že máme harmonický život.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zdá sa, že situácia, ktorá sa u vás udiala bola pre syna veľmi ohrozujúca, destabilizujúca, možno až traumatická.

Doma potrebuje synček znovu pocítiť pocit bezpečia a istoty. Prijímajte ho aj s jeho pocitmi. Reflektujte a pomenujte mu jeho emócie. Bojíš sa, že by sa to mohlo zopakovať. Stále si pamätáš ako ocko kričal. Vystrašilo ťa to. Nechceš, aby sa to ešte stalo.

Dôležité je, ako ste k tomu pristúpili, pristúpite. Zo strany dospelého je dobré priznať si chybu, deťom sa ospravedlniť. Vysvetliť čo sa stalo a prečo. Že ľudia nie sú na kričanie, ale že v tej chvíli nevedel inak a zareagoval takto. Prevalcovalo ho to a bola to chyba. Ponúknite mu, že ak sa potrebuje o tom rozprávať a pýtať sa, tak môže. Rozprávajte sa a odpovedajte koľko bude potrebné.

Dieťa potrebuje pozornosť, prejavy lásky a ubezpečovanie. Reagujte na neho a napĺňajte jeho potreby.

Na spracovanie takejto udalosti, keďže sa zdá, že ho to dosť zasiahlo, by mohla pomôcť aj intervencia psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com