Štvorročný syn plače, keď má ísť do škôlky

Zodpovedané
24. nov 2018

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Máme štvorročného syna. Do škôlky nastúpil ako trojročný. Každé ráno narieka, že nechce ísť do škôlky. Hovorí, že sa mu tam nepáči, že tam nie sú pekné hračky. Nechce, aby tam bola Majka - jeho menej obľúbená pani učiteľka.

Vyskúšali sme už asi všetko. V škôlke ho však chvália. Je šikovný a rozumný. Je jedináčik a je citlivej povahy. Ťažšie si zvykal na deti.
Pani učiteľky sú milé a snažia sa nám pomôcť.
Zvažujem aj návštevu klinickej psychológie.

Ďakujem za radu
Jana

Dobrý deň,

ťažko sa mi reaguje, možností je viacero. Môže byť, že sa mu tam naozaj nepáči, možno mu veľmi chýbate a radšej by bol doma, možno ešte nie je na škôlku pripravený, neviem.
Nepíšete, či takto plače už od tých troch rokov kedy tam nastúpil, popr. ako prebieha jeho deň v škôlke, ako prebieha odlúčenie atď. Niekedy pri odlúčení deti cítia strach a úzkosť rodiča a tie emócie sa nejako nalepia na dieťa.
Najlepšie sa dá odstrániť plač, ak prídeme na jeho príčinu.
Skúste sa s ním porozprávať, odsledovať jeho reakcie. Napríklad večer, keď vám je spolu dobre môžete nadhodiť tému, že ráno bolo zase ťažšie, že čo by mu pomohlo, aby sa mu do škôlky išlo ľahšie.
Ak mu je smutno, možno vaša fotka v skrinke, vyhliadka na to, že po škôlke sa niečo zahráte. Ak sa mu tam nepáči a trápi sa tam, ak nie je pripravený, a samozrejme ak vám to situácia dovoľuje, dá sa zvážiť aj poldenná návšteva škôlky, zmena.
Možností a premenných je mnoho. Odpoveď na niektoré otázky vám môže pomôcť nájsť aj psychologička.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com