Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Sú podľa Vás detské nočné mory v poriadku?

Zodpovedané
7. máj 2019

Dobrý deň,

môj syn má 5 rokov a už druhý raz v priebehu dvoch týždňov sa v noci zobudil spotený, dezorientovaný a nevedel, kde je a čo sa s ním deje. Len habkal, triasol sa, prstom ukazoval okolo seba, točil sa po posteli a niečo mrmlal.

Keď sa trochu prebral, nevedel povedať, čo sa mu stalo. Povedal, že mal zlé sny. Ale nevedel aké.

Po tomto nevie dlhšie zaspať a celé sa to ešte raz zopakuje. Až potom zaspí a spí až do rána. Ráno si poriadne nepamätá, čo sa dialo. Len sa bojí a nechce, nemôže a nevie povedať, čo sa deje.

Už sa mu to raz stalo počas choroby, keď mal nie moc vysokú horúčku.

Syn je dosť citlivý, veľmi uplakaný. Do viac ako troch rokov plakával denne, a to niekoľkokrát za úplne všetko. Aj za žmolky na ponožkách. Vtedy som to riešila aj so psychologičkou. Riešila som to aj s pediatričkou v každej poradni. Vždy to bolo uzavreté ako citlivosť.

Ako dvojročný prekonal boreliózu.

Sú podľa Vás nočné mory bežné?

Môžu mať i fyzickú príčinu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nočné mory sú u deti predškolského veku úplne bežnou záležitosťou.
Tiež nočné desy.

Nevie sa presne čím sú spôsobované. Môže byť, že si dieťa spracováva zažité veci, reaguje takto na stres, zmenu, mnoho podnetov, na niečo čo videlo. Niektoré deti majú veľkú predstavivosť. Niekedy sa objavuje viac snov spojených s fyzickým stavom. Pri užívaní liekov, konzumácii potravín, pri bolestiach brucha. Niekedy sa mory objavujú bez zjavnej príčiny.

Ak sa vám zdá, že priebeh nočných mor je neobvyklý, ak sa vyskytujú viac ako raz týždenne, ak sa objavujú nejaké zvláštne prejavy ako slinenie, zášklby, pomočenie, skúste sa poradiť s pediatrom, popr. neurológom.

Mohlo by to naznačovať spánkovú poruchu, popr. neurologický problém.Títo môžu na základe anamnézy odporučiť aj návštevu psychológa.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com