Syn ma nerešpektuje, stále hrá hry a pozerá videá. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
24. mar 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Moja situácia je veľmi zlá. Mám dve deti a starám sa o rodičov. Môj priateľ je ku všetkému ľahostajný.

Žiaľ, moja psychika je totálne zlá. Syn ma vôbec nerešpektuje, stále hrá len playstation. Alebo pozerá hlúposti na YouTube.

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete koľko má syn rokov, ako dlho situácia trvá, ani ako ju bežne riešite.

Deti to k technológiám ťahá a ak nemajú jasne stanovené hranie a pravidlá, tak sa k nim budú snažiť dostať.

V tejto situácii odporúčam nastaviť si doma pravidlá, synovi dať hranice. Treba však dbať na ich dodržiavanie aj za cenu, že syn sa bude hnevať a zúriť keď sa nebude môcť hrať.
Treba mu to odkomunikovať empaticky, vnímavo, ale jasne a zreteľne a stáť si za svojim.

Hranice nastavujte v troch krokoch:
Pomenujte situáciu, emóciu, to, čo sa deje a vidíte. Viem, že by si sa chcel ešte hrať.
Nastavte hranicu. Tvoj čas na dnes však už uplynul.
Dajte alternatívu. Môžeš sa hrať znovu zajtra.

Môžete sa aj spýtať, dať mu na výber: vypneš to sám, alebo to vypnem ja?

Zadanie hraníc môže vyplývať z pravidiel, ktoré môžete určiť vy, popr. si môžete spoločne vypracovať pravidlá ohľadne času stráveného s technológiami. Spíšete si svoje návrhy, potom o nich diskutujte a skúste dospieť k nejakému kompromisu. Následne si pravidlá spíšte, podpíšte. Môžete si tam zakomponovať aj čo sa bude diať v prípade ak pravidlá budú porušené.

O niektorých veciach rozhodujú rodičia a deťom sa to páčiť nemusí. Následne, keď sa syn bude hnevať, pracujte s jeho emóciou. Príjmite ju, pomenujte. Poskytujete mu tak bezpečie a prijatie a dávate odkaz, že je pre vás dôležité ako sa cíti. Dajte mu vedieť, že ste tam preňho, počúvate ho, snažíte sa mu rozumieť a že sa zaujímate. Hranicu však stále držte, kľudne ju zopakujte.

Venujte mu čas a pozornosť, prejavujte lásku. Komunikujte empaticky. Sledujte jeho signály a napĺňajte jeho potreby.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com