Trojročná dcérka odmieta chodiť do škôlky

Zodpovedané
22. jan 2019

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej trojročnej dcérky. Do škôlky chodí od 1 roka a 5 mesiacov, nikdy s ňou nebol problém, do škôlky sa stále tešila. Škôlka ju bavila, veľmi rada kreslila a tvorila. Má rada kolektív detí a aj sa rada s nimi hrá.

Problém nastal až teraz posledné týždne. Je dosť uplakaná a stále len mamička, mamička. V škôlke sa na mňa stále pýta a doma plač, lebo ona do škôlky už nepôjde. Veľa a často ma stíska a aj manžela, zato je ale dosť samostatná. Nevyžaduje si doma neustále našu pozornosť. Ak niečo robím, vie sa zabaviť aj sama. V podstate je jej jedno s kým bude doma, len aby do škôlky nešla. Ak jej poviem, že ja musím do práce, tak povie, že ona zostane s tatíkom doma, alebo že k nej príde babka (manželova mama), alebo že pôjde k babke a dedkovi (teda k mojim rodičom). Sťažovala sa mi, že ju v škôlke bije jedno dievčatko. V škôlke mi bolo povedané, že nikto ju nebil a ani nič iné sa neprihodilo.

Ako to mám ďalej riešiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Z toho čo píšete sa zdá, že sa dcérke v škôlke naozaj niečo stalo, nejaká zmena. Svedčí o tom jej správanie. Tešila sa tam a zrazu plače a hľadá spôsoby ako by sa dalo zostať doma. Myslíte, že by si dokázala niečo také vymyslieť? Popr. čím iným by mohla byť táto náhla zmena spôsobená?

Podporte dcérku v tom, že asi tam zažíva ťažké chvíle, že by ste jej radi pomohli, aby sa znova cítila v škôlke príjemne.
Bolo by dobré hľadať príčinu tejto zmeny, ideálne v spolupráci s učiteľkami.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com