Trojročný syn doma ubližuje zvieratkám. Ako ho to odnaučím?

Zodpovedané
29. apr 2022

Dobrý deň,

syn mal 3 roky a doma máme psa. Následne sme kúpili škrečka a prednedávnom mini zajačika.

Nech robím čo robím, nech vysvetľujem miernym alebo aj zvýšeným hlasom, hľadala som už rôzne spôsoby, on stále robí zvieratám zle. Do psa kope, škrečka stláča, zajaca naťahuje a hádže. Dobre si uvedomuje, že je to zlé a že ich to môže aj bolieť. Akonáhle zaleziem za roh, tak hneď im robí zle.

Ako ho naučiť, aby ich už konečne nechal na pokoji?

Ďakujem

Dobrý deň,

v tomto prípade len na základe vášho popisu sa mi nepodarí presne odhaliť príčinu takéhoto správania. No najčastejšie sa to vyskytuje u detičiek, ktoré si potrebujú týmto spôsobom ako keby dokázať svoju moc a svoju vôľu no a samozrejme to robia u slabších jedincov. Môže však ísť len o nejaké nedostatočné skúsenosti s danými zvieratami. Tak isto môže ísť o pútanie pozornosti na seba. Pokiaľ sa mu rodičia začínajú venovať až keď „vyvádza“, bude vnímať agresívne správanie ako formu zblíženia sa s rodičmi. Skúste preto dopodrobna popremýšľať nad možnými príčinami.

Dôležité je preto hľadať spôsoby, ako u syna nadobudnúť sebavedomie a budovať pocit sebahodnoty inými spôsobmi. Napr. dajte mu na výber čo si oblečie, aký program budete robiť a pod. Dajte mu dostatok slobody a možností pre samostatné rozhodovanie sa.

Oceňujte vždy pozitívne stránky a pokroky dieťaťa: Dnes si to zvládol oveľa lepšie, som na teba hrdá, oceňujem ako sa teraz pekne so psíkom hráš. Teda zamerajte sa vždy skôr na tie pozitívne veci, na prejavy jeho správneho správania počas dňa.

Hranice nadstavujte s láskou a akceptovaním potrieb a pocitov dieťaťa. Keď vidíte, že také niečo ide urobiť rozhodne tomu musíte zabrániť a odstaviť ho. Môžete dieťa odniesť, jemne mu chytiť ruku, povedzte STOP a pod. Urobte čokoľvek, len nereagujte spätnou agresivitou aj vy. Buďte pokojní, pozerajte sa jej do očí, aby mohla vaše správanie napodobňovať. Následne zadajte hranicu napríklad: Vidím, že ti robí radosť, keď skúšaš škrečka stláčať. Avšak zvieratám nemôžeme ubližovať, môžeš sa s nimi hrať takto.
Prípadne dajte mu veci, s ktorými môže robiť podobné veci: S loptou môže hádzať, do vankúša môže udrieť keď potrebuje, ak je vonku môže si predstaviť, že je bojovník a môže kopať.

Dajte mu aj možnosť napraviť svoje zlé zaobchádzanie: Čo by sme teraz mohli zajačikovi urobiť aby mu bolo dobre? Nech on sám dá nejaké návrhy. Následne ho za ne pochváľte, aj keď na nič nepríde, pochváľte ho za snahu, že o tom rozmýšľal.

Nepýtajte sa dieťaťa prečo niečo urobilo. Na túto otázku nebude poznať odpoveď a skôr bude mať tendenciu sa určitým spôsobom brániť. Skôr hľadajte iné alternatívy a zadávajte mu hranice.

Správne zaobchádzanie so zvieratami môžete trénovať aj pomocou hry. Povedzte nech sám dá návrhy, čo si myslí ako sa treba o plyšáčika starať. Čo sa mu páči a čo nie.

Ak sa toto správanie stane veľmi rozšíreným, vyhľadajte odborníka a zvážila by som aj následne to, či je pripravený mať doma domáce zvieratko v prípade takéhoto správania.

Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička