Zvieratá v tehotenstve

siss96
25. sep 2017

Ahojte, som tu nová a chcela by som sa Vás spýtať ako je to vlastne so zvieratami? Som na začiatku tehotenstva v tretom týždni a s priatelom chováme sliepky, zajace, mačku a psa. Ako je to vlastne s mačkou a sliepkami s toxoplazmou? Ďakujem pekne. 🙂

bielavila
25. sep 2017

urcite sa vyhybat vsetkemu spominanemu, hlavne zajacom a mackam, tie mozu prenasat toxoplazmozu, ale ja by som sa nechytala ani psika, lebo ten kadeco vonku oblize, ako mono ti nesposobi velke problemy, ale predsa len telo zeny v tehotenstve je take citlive

medovka14
25. sep 2017

máme dvoch psov a dve mačky 🙂 mačky sú očkované, jedna chodí von aj dnu, druhá je iba dnu 🙂 starám sa o ne ja, aj počas tehotenstva 🙂 mačka ako prenášač he až na treťom mieste, skôr dostaneš toxoplazmozu z neumytej zeleniny alebo z tataraku 🙂 musela by si mat doma nakazenu mačku, chytiť jej h...o a potom dat tak špinavú ruku do úst 😀 🙂

erikavesela
26. sep 2017

@medovka14 presne tak...ludia majy velmi zle informacie, ano, macka je prenasac, ale aj vtaky, pes....no a ked zijes s mackou, je dost mozne, ze si toxoplazmozu uz prekonala, ved nech ti gynda urobi test..ja mam doma 2 macky, chodia von a 2 zdravych synov..a to.sa o ne staram len ja

erikavesela
26. sep 2017

@siss96...pozri moj prispevok vyssie

maciatkolulu
26. sep 2017

@bielavila "telo zeny v tehotenstve je take citlive" som sa naozaj zabavila,tehotna zena,by asi mala.byt zatvorena hned od zaciatku niekde na izolacke s prisnym rezimom,kontrolovanou stravou,filtrovanym vzduchom😀,ci staci byt od zaciatku iba na PN s moznostou neobmedzenych vychadzok a s ttm spojenymi dovolenkami,najlepsie zahranicnymi,vyhadzanim vsetkych zverov z domu,lebo bacha,ja som tehotnaaa,ja nemozem,nesmiem hento,tamto,ani papat,ani chytat,ani nic. Chore toto. Normalne domace zviera nic neprenesie,ak sa zachovaju zasady hygienickeho chovania,pochybujem,ze niekto ide nakrmit.slepice,vyoblizuje slepicince a ide si s rukami co menil zachod mackam,dat nivovy syr a zazrat to tatarakom 😀 v druhom mesiaci. Ja mam zvierata a nikdy mi neprislo na rozum robit zo seba ako tehotnej nejaku citlivu osobku,co teraz nenoze pohladkat psa,dat nazrat morcatam a.zajacovi,co je samobeh zahradny😉a pes,ten spaval s nami v.posteli a urobil mi vacsiu sluzbu ako magnesium.... Chora doba toto...

nikkya
26. sep 2017

Veď sliepky snáď nehladkáš a to čo ich nakrmíš neni žiadna šanca že by sa niečo prenieslo...len trus by si nemala pratať inak si myslim že v pohode 🙂 ja mam doma 2 psy von a normálne ich hladkam,mojkam a na návštevach aj mačky a tu som ;)

siss96
autor
26. sep 2017

Ďakujem Vám 🙂 ja som sa len chcela poradiť kedže je toto pre mňa nové 🙂

siss96
autor
26. sep 2017

A kedže existuje toľko článkov o tomto tak som sa samozrejme zľakla, keďže sa o to starám prevažne ja pretože priateľ odchádza pracovať do zahraničia.

ukulela
26. sep 2017

@siss96 3 tyzden - to je tyzden pred meskanim menzesu, teda tyzden po idelanej ovulacii v strede cyklu - takze este ani nevies, ze si tehotna. tak si myslim, ze v tretom tyzdni nie si 🙂
a k zvieratam - my sme v 4tom mesiaci vzali 2dnove maca opustene na vypiplanie a mame aj psa. pes je ockovany. pokial dodrziavas hygienu, umyvas si ruky, ale poriadne aj zeleninu zo zahrady, nemas sa coho bat.
toxoplazmozu si uz mohla prekonat aj v minulosti a nemusela si o tom vediet - vtedy sa to ukaze na testoch, budes uz mat protilatky v krvi a ochoriet uz nebudes moct nikdy.
toxo neprenasaju len macky, resp macky ochoreju a su infekcne len cca 2 tyzdne v zivote a potom uz ju preniest nemozu. prenasa sa starymi vykalmi, ktore musia byt na vzduchu minimalne den, dva. musela by si doslova chytit macaci vykal od aktualne chorej macky a dostat ho do ust. preto je dolezite umyvat zeleninu poriadne (mrkvu ale aj paradajky, .... ) a teda toxo neprenasaju len macky, moze to byt aj tepelne nedostatocne upravene maso (len zaudena klobasa, tatarak, ale aj pri vareni- ked kostujes este nedovarene)
takze zviarata a kontakt s nimi je uplne v poho, len poriadne umyvat ruky a hotovo.
drzim palce, nech mas pekne tehu. a ujasni si tie tyzdne 🙂 ak ti 3tyzdner meska ms, tak si uz realne v 7mom tyzdni, pocita sa to od poslednej ms.

siska53
26. sep 2017

@siss96 zas nepanikar,ak dodrziavas hygienu.. Ja som bola v kontakte so sestrinym psikom,akurat som si umyla vzdy ruky,kzd som ju hladkala a sla sa napit alebo najest,cize klasicka hygiena..
A ktovie, s cim som bola v kontakte,ked maly v piesku (ano,zial,aj macacie hovienka sme odtial vyhadzovali obcas..) a ja tehotna..

ludkka0407
26. sep 2017

Ja mam doma 4roch psov,tri macky a zdravu dcerku,netreba sa bat,normalne dodrziavat hygienu.dokonca mas aj studiu,ze ked si pocas tehu v kontakte so zvieratami,tak je nizsia pravdepodobnost vzniku alergii u deti😊teraz ma mala 7 mesiacov a je v kontakte so vsetkymi zvermi,co mame doma.akurat na trus by som si davala pozor,inak by som neriesila

babulkomale
26. sep 2017

ked som niekde v obchodnom centre na WC a vidim tie "panicky", co si ruky neumyju vobec alebo len symbolicky oprskaju vodou bez mydla, zdviha sa mi zaludok. Ich by som sa bala, nie zvieratiek.
Uz ako mala som sa starala o tulavych psikov, nosila im jest, chranila ich pred debilnymi ludmi, neskor som mala aj vlastneho psika. Mama ma naucila dokladnej hygiene a nikdy som nemala ziadnu chorobu prenosnu zo zvierat, dokonca ani v tej dobe tak popularne hlisty a podobne...
Zato deti zo Savovych domacnosti mali vsetko 🙂
Cize normalna hygiena, hlavne to umyvanie ruk a nemas o com.

bluka2
26. sep 2017

@babulkomale Chytila si nieco od tych paniciek, ci zuri tu nejaka pandemia, ci preco sa ti zaludok dviha, ked si niekto iba umyje ruky vodou? Casto sa stava, ze na wc v obchodnych centrach nie je mydlo - nosis si svoje pre istotu? 😉

babulkomale
26. sep 2017

@bluka2
zbytocne sa posmievas, kazdy by mal vediet odmalicka, ze zakladna hygiena je voda a mydlo. Nie som za chorobne drhnutie domacnosti chlorom, ale verejne toalety, to je ina koncentracia kadecoho a tam jednoznacne volim dokladnejsiu hygienu ako v domacom prostredi.
Ak nie je mydlo, pouzijem po umyti ruk vodou dezinfekcny gel na ruky, vies to predavaju v takej malej flasticke a mozes si to dat do kabelky.
Ale samozrejme kazdy pochopil, ze som pisala o situacii, ked mydlo JE a niekto ho nepouzije, pretoze evidentne nie je zvyknuty :/

bielavila
26. sep 2017

@maciatkolulu to co si napisala su tvoje slova nie moje,ja som nenapisala ze musis filtrovat vzduch a podobne veci, ked je ti to smiesne tak tvoja vec neviem ci by si sa smiala keby si o dietatko prisla, je dokazane ze toxoplazmozu prenasaju niektore domace zvierata a toxopl. ohrozuje matku aj dieta, ani neviem ako by som milovala zvierata za to riziko by mi to nestalo ani v tych najprisnejsich hygienickych podmienkach, a to nevravim o tom ze skoro nikde ta hygiena neni 100% dodrzana lebo dnes uz ludia so svojimi psami jedia, spia a dokonca sa s nimi bozkavaju... toto je podla mna chore a smiesne, ved ked vidim sko si psi navzajom lizu rite a o pol hodinu ich ovlizuje panicka na papulku nepride mi to normalne...nikdy v zivote by som neohrozila svoje nenarodene dietatko, a na margo tvojho vysmechu o citlivom tele zeny... krd nezazijes nepochopis, snad si mala skvele tehotenstvo, ja bohuzial nie

ukulela
26. sep 2017

@bielavila ovela skor chytis toxo zo suroveho masa, ako od macky.

bielavila
26. sep 2017

@ukulela tak ja surove maso nejem a nek si kazdy robi co chce, mne je to jedno, autorka sa pytala na nazor a moj nazor je taky ze ked som tehorna tak nebudem riskovat a do kontaktu so zvieratkami nepojdem

kammik
26. sep 2017

tak prečo nie. podľa mňa to nie je na škodu, pokiaľ sa v domácnosti po nich udržuje čisto. predsa len sa dieťatku nič v brušku nemôže stať a aspoň cez matku nachytá ako takú imunitu voči nim. ja by som to osobne nejak nezavrhovala

lenkaam_1
26. sep 2017

Byvame s 2 psami....mamina ma macku od zaciatku tehu som pn mamina byva o 4pochodia nizsie takze ked je muz v praci skm u mamy aby mi smutno nebolo....mojkam sa s mackou...takze mojkam sa s kocurom aj s nasimi psami a s hygienou tp nejak neprehanam nie som typ ze pohladkam a utekam s vystretou rukou pod vodu...pred jedlom je to ine to ano samozrejme....jedinu vynimku robim ked sa mojkam s osmakmi ( nieco ako potkan/vevericka tj hlodavec to si idem umyt ruky hned....ak su zvery chovane doma a je o ne veterinarne starane nie je sa coho bat 🙂

siss96
autor
26. sep 2017

@ukulela v 7 dmom určite nie som. Viem len to čo mi povedala moja gynekologička. Odhaduje to tak na 3 týždeň.
Osobne súhlasim s @bielavila že kvôli zvieraťu si neohrozím dieťa. Zatiaľ pôjde mačka asi k strýkovi. Ďakujem vám pekne za vaše názory. 🙂

luba41
27. sep 2017

no ale to pošli s mačkou k strýkovi aj tie sliepky, zajace, aj psa☹..nemožeš hladkať ani psa ani zajace, nemožeš krmiť sliepky, nemožeš zbierať surové vajíčka / čo ak salmonela v nich je?/☹ ..a nemáš ani záujem, niečo si zistiť....

vierkaaa85
27. sep 2017

@siss96 no viac ako macka ta toxoplazmozou "nakazi" zle umyte ovocie a zelenina..tie myty a legendy o tom,ake su zvierata prenasace mam "najradsej" 👎

nitusiak
27. sep 2017

Ja chcem, aby moje deti, dieťa vyrastalo so zvieratkami, malo k ním vzťah. Určite preto nedám preč psa. Bolo trošku obáv, ale skôr kvôli chlpom ako chorobám. U našich pes pĺzne ešte viac ako náš a z toho mám kus strach, lebo tie chlpy sú takmer všade. Psa majú v byte, ale určite ho nevyhodíme, neutratíme.

Prepáčte ak sa niekoho dotknem, ale ja žasnem nad touto dobou. Ako nech si maminky robia čo chcú, riešia veci ako chcú, nevieme aké majú dôvody na rozhodnutia a či nemajú zlé skúsenosti a pod. Len mám pocit, že sa tu všetko deje až moc "sterilne" a potom je plná čakáreň u alergologičky. Dokonca aj u veterinára, lebo pes ma alergiu na kuracie mäso 😀 Nie je to až tak dávno, čo som bola špinavá po uši, hladkala psa na ulici a zjedla rýchlo chlebík čo mi mamina podala, aby som bežala zase von. Bez umytia rúk. Popravde verejné wc sa mi viac hnusia ako zvieratá. Ale žeby som teraz išla dezinfikovať celú izbu, tak to isto nie.

amelie2017
27. sep 2017

Moja babka porodila 7 zdravych deti, doma chovali kona, kravy, prasce, kozy, sliepky, zajace, morky a husy. Na dvore pes plus plno maciek aby zrali mysi. Plus robila na druzstve. Tak altak nejak to bude so zvieratami.
Ale napr. kamoskina starka ma vystrihala nepozerat na zvierata, lebo sa mi narodi take dieta 😂😂😂 ze suseda chovala angoraky a dieta malo cervene oci, dalsia prasce a dieta malo prasaci chvost. Sa cudujem, ze moj otec nie je kentaurus ☺

nitusiak
27. sep 2017

@amelie2017
👍 😂 😂 😂

jana_eyre
27. sep 2017

Pokial viem, macka toxo prenasa vykalmi len par tyzdnov po nakazeni, inak uz nie.. Vacsia moznost je nachytat ju zo zle umytej korenovej zeleniny.. Preto sa ale robia testy v tehotenstve.. Pri prvom dietati som sa aj ja bala vsetkych moznych chorob, sledovala som sa, sledovala som babo az som skoncila na rizikovom co mi z tolkeho stresu tvrdlo brucho.. (a skracoval sa krcok) pokial dodrzujes normalnu hygienu a trus macky ci hydiny nebudes pratat ty, nic sa ti nestane.. Vesele tehotenstvo a co najmenej stresu zelam..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre