Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Trojročný syn kaká iba do plienky. Ako ho naučím na wc?

Zodpovedané
25. máj 2019

Dobrý deň,

môj trojročný syn nechce kakať do wc a ani do nočníka. Kaká iba do plienky a v škôlke to zadržiava. Keď sme na návšteve, tak tiež zadržiava a potom ho bolí bruško.

Ako ho to naučiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa všetkého syn vie, kedy mu treba kakať, vie vám to povedať, ale zatiaľ nechce kakať do záchoda, ani do nočníka. U niektorých detí je to ako keby taký prechodový stupeň.

Každé dieťa má svoje tempo, kakanie je veľmi citlivá téma a je to veľký míľnik vo vývine dieťaťa. Netreba preto zatiaľ na syna tlačiť a upriamovať na to všetku pozornosť. Mohlo by ho to odradiť a mohol by sa aj cítiť, že nie je dosť dobrý.

Keď dá najavo, že mu treba kakať, skúste sa ho spýtať kam, dať mu na výber, aby vedel, že to má vo svojich rukách. Uvidí tak, že dbáte na jeho potreby a zároveň mu ukážete a pripomeniete aj iné možnosti. Dôležitejšie ako to, že kam kaká je to, že sa pravidelne vyprázdni a že to nie je bolestivé.
Dôležitá je tiež pohoda, kľud, bezpečné prostredie.

Väčšina detí začne postupne kakať do nočníka alebo záchoda. Vidia to u ostatných a deti chcú byť ako rodičia a druhí ľudia v okolí.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com