Výchova a vzdor 5 ročnej dcérky

Zodpovedané
6. jan 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 5 ročnej dcérky, ktorá máva nezvládnuteľné chvíľky. Mám pocit, že chytá amok. Buď kričí, alebo hádže veci okolo seba. Prípadne sa snaží niekomu doma úmyselne niečo poškodiť. Vyslovene provokuje, ak jej niečo prikážeme, alebo zakážeme.

Je potrebné vyhľadať odbornú pomoc?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

väčšinou, ak máme ako rodičia pocit, že dieťa provokuje, popr. robí naschvál, ide o prípade testovania hraníc. Dieťa skúša, pokiaľ je to ešte bezpečné, pokiaľ si môže dovoliť zájsť.
Treba jasne a zreteľne zadať hranicu, opakovať ju každý deň, za rovnakých podmienok, aby dieťa vedelo, že to myslíte vážne.
Nepíšete, kedy máva dcérka ťažké chvíľky, či zdanlivo "len tak" alebo sa nahnevá. Deti v tomto veku sú len na začiatku cesty učenia sa porozumeniu emóciám. Nevedia ich pomenovať, niekedy vôbec netušia, čo ten pocit, ktorý majú, znamená.
Treba emócie pomenovávať, sprevádzať deti pri nich. To, že sa hnevá, kričí je jej emócia.
Len jej treba pomôcť jej ju zvládnuť a naučiť ju, ako sa zvládnuť dá.

Ak si neviete rady, odborník vám vie poradiť ako ďalej.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com