Začíname so škôlkou

Zodpovedané
20. jan 2019

Dobrý deň,

syn má 3 roky a nastúpil do škôlky. Je tam druhý týždeň, ale len doobeda. Dlhšie tam nechcel ostať, tak chodím pre neho na obed. Niekedy ideme do škôlky s plačom, že chce byť doma.

Syn ešte kaká len do plienky a v škôlke nechce ísť na wc. Plienku mu nedajú. Keď ho niekedy bolí bruško, tak chce ísť domov. Teraz sme to vyriešili tak, že kaká ráno a odvtedy bruško počúva.

V škôlke nechce nič jesť.

Ďalší problém je, že doma si chodíme denne ľahnúť, ale zaspí len 2x do týždňa. Inak si len poleží. Bojím sa ako to zvládne, keď bude musieť v škôlke ostať dlhšie, keďže nastupujem do práce.

Nie je toho stresu na neho veľmi veľa? Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Niektoré deti zvládajú nástup do škôlky ľahšie, iné ťažšie.

Keďže nastupujete do práce, treba skúsiť nájsť spôsob ako mu to uľahčiť. Spýtať sa, čo by mu pomohlo, dať do skrinky vašu fotku, povedať mu čo sa bude diať, priznať, že aj vám bude chýbať, ale že budete spolu tráviť čas po škôlke.

Odlúčenie netreba predlžovať, pristupovať k škôlke ako k niečomu normálnemu, treba to prijať ako rutinu. Mnohokrát keď deti cítia úzkosť z matky, začnú ju pociťovať tiež. Dobré je skúsiť odviesť pozornosť na to, čo asi budú v škôlke robiť, rozprávať sa o hračkách, nevyvolávať zbytočne emócie. Ak ich však dieťa prejaví, priznať mu ich.
Rolu zohrávajú aj učiteľky, ľahšie sa mu pôjde keď si niektorú z nich obľúbi, dá sa s nimi porozprávať, možno pomôžu pri preberaní dieťaťa.

Čo sa spánku týka, mnohé detičky keď vidia, že ostatné deti spia, zaspia tiež. Popr. sa dá dohodnúť, že nemusí spať, len kľudne ležať.


Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com