Zomrela nám babka a 9 ročná dcérka má problém so zaspávaním. Ako jej pomôcť?

Zodpovedané
12. dec 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dcérky, ktorá si obľúbila babku a stále ju volala hrať sa na dvor. Tam vydržali spolu aj 5 hodín si rozprávať. Lenže babka nám pred štyrmi rokmi zomrela doma vo svojej izbe. Deti sme uchránili predtým, aby ju videli.

Dcérka sa po smrti babky zmenila. Ostala bojazlivá, nechcelo sa jej spať, alebo dlho zaspávala. Sú to už 4 roky čo tu babka nie je a naša 9 ročná dcérka sa bojí spávať po tme.

Až včera sama od seba mi povedala s plačom, že vidí stále chodiť babku k jej posteli, a preto máva zapnuté svetlo celú noc. Inak by nezaspala.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

situácia, ktorú opisujete je znepokojivá a trvá už dlho.

Určite dcérke doma vytvárajte bezpečie a prijatie. Pýtajte sa jej, čo by jej pomohlo. Pomenujte a zrkadlite jej pocity, v komunikácii používajte empatickú reakciu.

Vnímajte jej signály a adekvátne reagujte na jej potreby. Buďte veľa s ňou. Prejavujte jej dôveruj, ocenenie, podporu. Nenúťte ju do ničoho, zdá sa, že by to mohlo spôsobiť opak. Dcérka sa javí senzitívne a krehko.

Z toho, čo píšete, smrť starej mamy na nej zanechala stopy a veľmi to ovplyvňuje jej život. Trvá to už dlho. Odporúčala by som vám určite vyhľadať pomoc psychológa.

Prajem vám pekné dni!

Martina Wäldl
email: mata.waldl@gmail.com