Ako pomôcť 12 ročnému synovi nadobudnúť sebavedomie?

Zodpovedané
14. jan 2022

Dobrý deň,

syn má 12 rokov a je neskutočne zakríknutý. Keď urobí niečo zlé a začnem ho karhať, ihneď sa naplaší. Pritakáva až mi ho začne byť ľúto. Nikdy nebol bitý.

Keď mal 3 roky, tak som si prešla rozvodom a teraz už žijeme v harmonickej rodine. Nie sú tu žiadne väčšie problémy. Akurát s manželovou priateľkou si veľmi nesadol, lebo vraj veľa kričí.

Ako mu pomôcť byť viac asertívny a priebojnejší?

Sám mi povedal, že nemá žiadne sebavedomie.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

som veľmi rada, že ako mama citlivo vnímate svoje dieťa a považujete za dôležité sa venovať tejto téme u syna. V dnešnej dobe mať zdravé sebavedomie, teda mať vieru vo vlastné schopnosti je dôležité, aby človek dokázal v živote uspieť.

Je dôležité povedať, že so sebavedomím sa deti nerodia, ale buduje sa postupne. A to hlavne pomocou vzťahových osôb, teda napr. matky.

Na sebavedomie má vplyv množstvo premenných. Napr. ako je dieťa oceňované, či sú vo výchove využívané tresty a pod.

Vášmu dieťaťu by v tejto súvislosti mohlo pomôcť využívanie povzbudenia, uznania, či ocenenia vo výchove namiesto chvály či materiálnych odmien za nejaký výkon, či výsledok činnosti.

Povzbudzovanie nehodnotí dieťa, ale povzbudzuje proces. Vedie dieťa k tomu, aby bolo odvážne, dodáva sebavedomie a podporuje vytrvalosť. Môžete využívať napríklad vety typu "Oceňujem, že dnes si sa v škole snažil viac ako naposledy." "Som rada, že si si teraz zapamätal toľko detailov."

Ďalej dôležité je v tomto prípade sa na syna naladiť, využívať rešpektujúcu komunikáciu s prihliadnutím na jeho aktuálne pocity a ich zrkadlenie. Rozumiem ti, že je to pre teba ťažké. Vidím, že ťa to nahnevalo.

Pýtajte sa ho, čo by mu pomohlo, aby sa cítil lepšie. Na dieťa by sme v tomto smere nemali tlačiť, či trestať ho čo by mohlo situáciu ešte zhoršovať. Mali by sme stáť pri ňom a povzbudzovať ho v činnostiach.

Pri zadávaní hraníc by sme dieťaťu mali dať možnosť vyriešiť situáciu, aby sa sám rozhodol, akú voľbu si vyberie. Môžete sa teda pýtať, čo si myslíš ako by sme to mohli vyriešiť, alebo skús dať nejaký návrh ty. Keď to nedokáže, dajte mu 2 možnosti, z ktorých si môže vybrať. Prenesieme tým zodpovednosť na samotné dieťa. Tým, že necháme deti niesť zodpovednosť za ich rozhodnutia, učíme ich, že v živote má všetko, čo urobíme nejaký následok.

Dávajte si reálne ciele, v ktorých je pravdepodobné, že syn zažije nejaký úspech. To, čo ho následne posilní. Napr. Dnes si zvládol urobiť 10 klikov, o týždeň ich bude určite 12. Verím ti.

Ak má vaše dieťa rado nejaký druh športu alebo umenia, určite nájdite spôsob, ako ho v tom podporovať. Zlepšovanie jeho schopností a radosť z nejakej činnosti mu jednoznačne pomáhajú budovať zdravé sebavedomie.
Vyhnite sa u syna porovnávaniu s niekým iným, ale podporujte ho v tom, aby vyjadroval svoje vlastné emócie, postoje a potreby. Pre väčšinu detí porovnávanie môže byť frustrujúce a vyvolávať to v nich negatívne predstavy o nich samých.

Dôležité je poznamenať, že v prípade ak váš syn začne svoje nízke sebavedomie vnímať ako závažnejší problém, začne mu to narúšať jeho bežné fungovanie a bude pociťovať negatívne emócie, tak skúste vyhľadať odborníka. V takom prípade by bolo sa s dieťaťom aj s rodičom stretnúť viacnásobne.


Mgr. Katarína Kaličiaková
psychologička