Ako pomáha oxytocín pri pôrode?

Zodpovedané
28. feb 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom oxytocínu.

Ako pomáha oxytocín pri pôrode?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v rámci prípravy mamičky na pôrod, venujem téme oxytocinu cca 20 minút. Všetky informácie nie je možné sem napísať. Pokúsim sa teda aspoň základne veci.

Oxytocín je hormón prepotrebný k pôrodu, pretože spôsobuje sťahy maternice. Bez týchto kontrakcii sa bábätko nevie narodiť. Oxytocín je ale plachý hormón a vylučuje sa v dostatočnej miere iba v ideálnych podmienkach. Pre toto je nesmierne dôležité byť na pôrod pripravená, vedieť ako vaše telo funguje, vybrať si pôrodnicu, pripadne pôrodníka či pôrodnú asistentku, ktorým dôverujete a správnu sprevádzajúcu osobu.

Pokiaľ sa počas pôrodu vyskytne niečo nepríjemné, a to vôbec nemusí súvisieť so zdravotným stavom... môže to byť napr. Nepríjemný zápach alebo zvuky inej rodiacej ženy, môže to mať na samotný pôrod negatívny vplyv.

Keď sa v tele vyplavuje adrenalín (hormón strachu), nevie sa vyplavovať oxytocín (hormón lásky).
Ďalšia vec, ktorá súvisí s oxytocinom sú endorfíny. Telu prirodzené opiáty.

Čím viac sa vyplavuje oxytocinu, tým viac sa vyplavuje endorfínov. Tieto, najmä ku koncu pôrodu, pomáhajú žene pôrod zvládať. Často sa dostáva do zmeneného stavu vedomia. Precitne vlastne až po narodení bábätka, kedy má zase oxytocín aj spolu s inými hormónmi na svedomí tú neskutočnú radosť a lásku, ktorú žena po pôrode zaživa.

Prajem Vám pekný zvyšok dňa,
Andrea