Lexaurin na vysoký tlak v tehotenstve?

Zodpovedané
3. nov 2018

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať na váš názor. Som v nemocnici. Asi 12.deň sa liečim na vysoký krvný tlak. Počas celého tehotenstva som brala Dopegyt 4 tabletky denne. V 35. týždni mi začali opúchať nohy a veľmi vyskočil tlak na 200/120. Bola som teda hospitalizovaná, preeklampsia 0,4 neskor 0,35.
Teraz beriem 8 tabletiek Dopegytu a 200 g Vasocardinu + 2 infúzie magnézka. Posledne 3 dni ten tlak, ktorý už bol celkom stabilizovaný ( väčšinou 140-145/90-95), začal skákať 180/110 a podobne.
Pridali mi lexaurin, lenže ja sa bojím možných zlých účinkov na dieťa a odmietam ich brať. Ved je to tabletka na úzkosť a nie na zníženie tlaku, nie?

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

súhlasim s vami, že Lexaurin v tehotenstve nie je úplne najlepšia voľba, avšak na konci gravidity nemá také nežiaduce účinky na bábätko, že by ste sa museli báť.
Lekári vám ho predpísali podľa môjho názoru preto, aby zistili či vysoký tlak nemáte náhodou psychického pôvodu.
Lexaurin nie je liek na vysoký tlak, ako správne viete, ale na úzkosť, teda vás ukľudní, čo svojím spôsobom môže prispieť k zníženiu tlaku.
Ako vravím podľa mňa to nie najlepšia voľba, ale pokiaľ ležíte v nemocnici a ste pod neustálym dohľadom aj vy aj vaše bábätko, tak sa nemusíte obávať.

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová