Aké je správne dávkovanie Nurofenu?

Zodpovedané
28. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dávkovania sirupu Nurofen. Vždy som dávku dávala podľa veku dieťaťa. No je tam písané aj dávkovanie podľa váhy.

Môj 15 mesačný syn má 11 kg a dávam mu 2,5 ml. Moja 5 ročná dcérka má 18 kg a dávam jej 5 ml.

Je dávkovanie správne?

Mám sa riadiť dávkovaním podľa váhy alebo podľa veku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dávkovanie závisí od veku a hmotnosti dieťaťa súčasne. Niektoré deti majú totiž neprimeranú váhu k ich veku. Presnejšie je teda dávkovanie prepočítané na váhu dieťaťa. Vaše deti sú však váhovo v poriadku.

Tabuľka vždy uvádza maximálnu možnú dávku pre dieťa na deň, teda 4x denne.

Ak synovi dáte 2,5 ml 4x denne, to je 10 ml denne čo zodpovedá pre dieťa s hmotnosťou 10kg.

Ak dcérke dáte 5 ml 4x denne, to je 20 ml denne, čo zodpovedá pre dieťa s hmotnosťou 20kg.

Dávkovanie podľa veku takmer presne zodpovedá aj dávkovaniu podľa váhy. Preto sa nemusíte obávať, takéto malinké odchýlky nikomu neublížia 🙂

Pekný zvyšok dňa prajem.
PharmDr. Kristína Kobezdová