Aké lieky alebo prípravky sú účinné pri laryngitíde?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

s 10-ročnou dcérou som bola tento týždeň u lekárky, lebo bola zachrípnutá, nemohla rozprávať, mala zapchatý nos, bolela ju hlava, hrdlo a ťažšie sa jej dýchalo. Doktorka mi povedala, že hrdlo má trochu zapálené. Vraj to na antibiotiká nie je.

Skonštatovala, že ide o laryngitídu a mala som jej kúpiť Kalciový sirup. Musela som jej kúpiť s príchuťou vanilky, lebo klasický kalciový sirup kvôli výpadku nie je v ponuke. Mám jej ho dávať raz za deň po 10 ml a predpísala jej tabletky Medrol 16 mg, po dobu 3 dní, 1x denne po 1 tabletke. V utorok večer začala tabletky užívať, ale mám dojem, že jej to nepomáha. Tabletku mala naposledy v piatok večer. Dcéra je ešte trochu zachrípnutá, dýcha ústami, nos má väčšinou plný.

Musia sa tieto tabletky užívať len večer?

Má pokračovať v užívaní Medrolu?

Vedeli by ste mi ešte niečo poradiť ohľadom liekov pre 10-ročné dieťa, prípadne niečo do nosa?

Môžem jej podávať Aerius, ktorý mám doma?

Ďakujem

Dobrý deň,

bez konzultácie s lekárom nezvyšujte dávku. Ak lekár určil, dĺžku liečby na 3 dni, nepredlžujte ju.

Pokračujte v podávaní Kalciového sirupu. Môžete pridať ešte Panthenol pastilky.

Do nosa preplachy hypertonickou morskou vodou, prípadne Nasivin kvapky.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut