Aké množstvo lieku Ambroxol je vhodné podať 4-mesačnému dieťaťu?

Zodpovedané
30. jan 2023

Dobrý deň,

mám 4-mesačné dievčatko, ktoré kašle a "chrčí" jej v nošteku. Na kašeľ nám doktorka poradila Mucosolvan Junior, ale v lekárni ho nemali. Lekárnička mi poradila Ambroxol Dr.Max 1,25 ml 2x denne. Avšak v príbalovom letáku bolo uvedené, že do 2 rokov sa má užívať len na odporúčanie lekára. Kontaktovala som lekárku, povedala, že jej mám podávať 2x denne kávovú lyžičku a z toho som zmätená ešte viac. Vždy som myslela, že kávová lyžička je 5 ml. Skúsila som natiahnuť do odmerky kávovú lyžičku, bolo tam niečo cez 3 ml. Bojím sa, že dcéru predávkujem.

Aké množstvo lieku Ambroxol je teda vhodné podať 4-mesačnému dieťaťu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám v lekárni predali Ambroxol Dr.Max 15 mg/5 ml - obsahuje rovnakú účinnú látku a rovnaké množstvo účinnej látky ako Mucosolvan Junior. 1 ml sirupu obsahuje 3 mg ambroxoliumchloridu pri oboch sirupoch.

Dávkovanie u detí do 2 rokov je 2,5 ml 2x denne.

Prajem pekný zvyšok dňa,
Mgr. Michaela Žáčková
Farmaceut